Kosztowny pesymizm funduszu JP Morgana

Jakiego scenariusza nie kupuje ten zarządzający? Nie wierzy, że gospodarka USA poradzi sobie z wysokimi stopami procentowymi, a chińska stymulacja umożliwi drugiej gospodarce świata kontynuację postpandemicznego ożywienia.

Publikacja: 05.07.2023 07:43

Kosztowny pesymizm funduszu JP Morgana

Foto: Lam Yik/Bloomberg

Shrenick Shah, współzarządzający JP Morgan Global Macro Opportunities Fund, mającego w portfelu prawie 4 mld dolarów, czeka aż zmaterializuje się jego scenariusz.

Obstawia on, że na skutek słabości przemysłu przetwórczego , zacieśniającej się płynności i trudniejszego dostępu do kredytu gospodarka USA skurczy się, a optymizm co do perspektyw Chin jest nieuzasadniony.

W okresie minionych sześciu tygodni fundusz Shaha obstawiał, że amerykańskie i europejskie akcje będą tracić, a na rynku instrumentów pochodnych zajął pozycję pozwalającą mu zarobić na nurkowaniu kursów firm technologicznych. Fundusz JPMorgana inwestował też w obligacje rządowe.

Czytaj więcej

Wojna technologiczna Chin i Zachodu zaostrza się przed wizytą Yellen

Jak dotąd pesymizm Shrenicka Shaha okazuje się kosztowny, zauważa Bloomberg. W czerwcu JP Morgan Global Macro Opportunities stracił 7,3 proc.

- To trochę boli- wskazuje Nicola Rawlinson, specjalistka JPMorgan Asset Management, ale podkreśla, że zespół Shaha jest przekonany, że w końcu ekonomiczna rzeczywistość potwierdzi jego założenia inwestycyjne.

Wbrew prognozom sceptyków giełdy zaliczyły dobre półrocze. Globalny wskaźnik MSCI World Index podskoczył o 14 proc, amerykański Nasdaq, naszpikowany firmami technologicznymi, zyskał zaś około 40 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?