14 mld dol. strat w dwa dni. Koniec fantastycznej passy najzamożniejszego człowieka na świecie?

Zajmujący pierwsze miejsce na światowej liście miliarderów Francuz Bernard Arnault stracił w dwa dni 14 mld dol. Za jeszcze większego pechowca ostatnich dni można jednak uznać finansistę Carla Icahna.

Publikacja: 25.05.2023 07:27

Bernard Arnault

Bernard Arnault

Foto: Nathan Laine

Prawie 14 mld dol. stracił przez dwudniową wyprzedaż akcji z branży dóbr luksusowych najzamożniejszy człowiek na świecie Bernard Arnault. Notowania kontrolowanego przez niego potentata LHMH spadły na giełdzie w Paryżu w dwa dni o 7 proc. za sprawą obaw, że słabnięcie amerykańskiej gospodarki odbije się na popycie na towary luksusowe.

W rankingu najbogatszych Elon Musk goni Bernarda Arnaulta

Kapitalizacja LVMH, do którego portfolio należą takie marki jak Louis Vuitton czy Christian Dior, biła w ostatnich miesiącach rekordy, czyniąc Arnaulta liderem tworzonego przez agencję Bloomberg rankingu miliarderów. Po wyprzedaży akcji spółki majątek Francuza wciąż jest o około 25 mld dol. większy niż na koniec ubiegłego roku, jednak po piętach depcze mu Elon Musk.

Czytaj więcej

Bernard Arnault dołącza do wąskiego grona

Fortuna współzałożyciela Tesli jest warta 178 mld dol., a różnica między nimi skurczyła się do 11 mld dol. Jak oceniają w nocie do klientów analitycy Deutsche Banku po ostatniej wyprzedaży w europejskiej branży dóbr luksusowych inwestorzy zaczną podchodzić do jej przedstawicieli bardziej selektywnie. Straty Arnaulta to jednak pestka w porównaniu z tym, co ostatnio spotkało 87-letniego inwestora Carla Icahna.

Inwestor Carl Icahn stracił ponad 15 mld dol.

Finansista stracił ponad 15 mld dol., co jednak przy jego znacznie niższej pozycji w rankingu miliarderów oznacza tąpnięcie wartości jego majątku… prawie o dwie trzecie. Icahn, który zasłynął zarabianiem na atakach na inne imperia biznesowe, sam padł ofiarą podobnej strategii. Chodzi o oskarżenia zajmującej się krótką sprzedażą firmy Hindenburg Research, według której w prowadzeniu swojej firmy inwestycyjnej Icahn Enterprises popełnił on kosztowne pomyłki, a wręcz malwersacje.

Czytaj więcej

Hindenburg zaatakował kolejną ofiarę. Icahn stracił ponad 10 mld dolarów

Od początku maja notowania spółki tąpnęły i 53 proc., po tym jak nie potrafiła ona przekonująco odnieść się do oskarżeń. W udzielonym Bloombergowi w niedzielę wywiadowi Icahn nie odniósł się bezpośrednio do zarzutów Hindenburg Research, jednak przyznał, że w ostatnich latach stracił 9 mld dol. na nietrafionym obstawianiu krachu na rynkach.

- Odszedłem od tego, co naprawdę robię najlepiej. Gdyby nie to, mogłem być bogatszy – powiedział Icahn.

Gospodarka światowa
Kraj, który nie może sobie pozwolić na spowolnienie
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Gospodarka światowa
Kraj ogromnych kontrastów majątkowych, w którym setki milionów ludzi wyszły z ubóstwa
Gospodarka światowa
Szalony rajd. Skok Tesli o prawie 200 mld USD w 11 dni
Gospodarka światowa
Financial Times: Inflacja bazowa uporczywie wysoka
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Gospodarka światowa
The Guardian: Ubiegły rok był udany dla najbogatszych
Gospodarka światowa
Kobieta pokieruje bankiem centralnym Turcji