Europejska inflacja ma za sobą już szczyt?

Wzrost cen konsumenckich wyhamował już w Niemczech, a w Hiszpanii jego hamowanie było większe, niż się spodziewano. Europejski Bank Centralny dostał argument, by w grudniu podnieść stopy tylko o 50 pkt baz.

Publikacja: 29.11.2022 21:00

Europejska inflacja ma za sobą już szczyt?

Foto: Bloomberg

Inflacja konsumencka w Niemczech wyhamowała do 10 proc. w listopadzie z 10,4 proc. w październiku. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na takim samym poziomie. Licząc miesiąc do miesiąca, ceny spadły aż o 0,5 proc. Niemiecka inflacja HICP, czyli liczona według ujednoliconego koszyka Eurostatu, wyniosła natomiast 11,3 proc., po tym jak w październiku doszła do 11,6 proc. W porównaniu z zeszłym miesiącem wzrost cen wyhamował z 1,1 do 0 proc. Inflacja w największej gospodarce strefy euro mogła już więc osiągnąć swój szczyt w październiku. Podobne sygnały, świadczące o słabnącej presji inflacyjnej, zaczynają napływać również z innych państw Eurolandu.

Mniejsza presja

We wtorek opublikowano również wstępne dane o listopadowej inflacji w Hiszpanii. Były one dużo lepsze od prognoz. Inflacja HICP wyhamowała z 7,3 proc. w październiku do 6,6 proc. w listopadzie. Średnio oczekiwano jej zejścia do 7,1 proc. Listopad był już czwartym miesiącem z rzędu, w którym hamowała. Jeszcze w sierpniu była ona dwucyfrowa.

Inflacja bazowa, czyli nieobejmująca cen żywności, paliw i energii, lekko przyspieszyła jednak z 6,2 proc. w październiku do 6,3 proc. w listopadzie. Wzrost inflacji bazowej może być argumentem dla decydentów z Europejskiego Banku Centralnego, by zbyt szybko nie kończyć cyklu podwyżek stop.

– Sygnałem, który musimy śledzić, jest ewolucja inflacji bazowej. Ona pokazuje nam, jak może się zmienić w nadchodzących miesiącach inflacja konsumencka – stwierdził we wtorek Luis de Guindos, Hiszpan będący wiceprezesem EBC.

Oznaki słabnącej presji inflacyjnej można jednak dostrzec nie tylko w danych o inflacji konsumenckiej z poszczególnych krajów. Mówią o tej tendencji również wyniki najnowszego sondażu koniunktury gospodarczej w strefie euro przeprowadzanego przez Komisję Europejską. Indeks nastrojów w gospodarce wzrósł z 92,7 pkt w październiku do 93,7 w listopadzie. Jego zwyżka to głównie skutek poprawy nastrojów konsumentów i firm z branży usługowej. Nadal pogarszały się za to nastroje w przemyśle.

– Malejąca presja po stronie podażowej, niższe hurtowe ceny energii, słabnący popyt i wyższy poziomy zapasów przyczyniają się do tego, że spółki są mniej skłonne, by podwyższać ceny. Tak mówi ten sondaż. Szczególnie w przemyśle i sektorze sprzedaży detalicznej wyraźnie widzimy, że mniej spółek chciało podwyższać ceny sprzedaży w listopadzie. O ile są to dopiero pierwsze oznaki słabnącej inflacji, to dla EBC są one bardzo ważne. Naszym zdaniem EBC zdecyduje się w grudniu jedynie na podwyżkę stóp o 50 pkt baz., gdyż recesja staje się coraz bardziej oczywista, a presja cenowa stopniowo łagodnieje – wskazuje Bert Colijn, ekonomista ING.

Czas decyzji

Christine Lagarde, szefowa EBC, stara się jednak studzić emocje inwestorów. – Chciałabym zobaczyć szczyt inflacji w październiku, ale obawiam się, że sprawy nie zaszły tak daleko. Jest zbyt wiele niepewności, szczególnie w kwestii przeniesienia wysokich kosztów energii z poziomu hurtowego na detaliczny, by mówić, że inflacja osiągnęła swój szczyt. To by mnie zaskoczyło – stwierdziła Lagarde.

Rada Prezesów EBC będzie podejmowała decyzję w sprawie stóp procentowych 15 grudnia. Większość analityków spodziewa się podwyżki o 50 pkt baz., ale wypowiedź Lagarde sugeruje, że nie da się wykluczyć kolejnej podwyżki o 75 pkt baz.

Dzień wcześniej decyzję w sprawie stóp procentowych ma podjąć amerykański Fed. Średnio oczekiwana jest podwyżka o 50 pkt baz.

Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań