Przeciąganie liny na rynku obligacji. Rośnie zmienność

Traderzy nie mają ani chwili oddechu. Nawigacji po wzburzonych wodach rynku długu nie ułatwiają im przeciwne prądy.

Publikacja: 06.07.2022 12:32

Przeciąganie liny na rynku obligacji. Rośnie zmienność

Foto: Bloomberg

Wskaźnik zmienności MOVE podskoczył do najwyższego poziomu od covidowego krachu z marca 2020 roku.

Z jednej strony czają się uporczywa inflacja i agresywny Fed chcący ja stłumić, co pcha w górę rentowności papierów dłużnych.

Na przeciwnym biegunie jest ryzyko recesji ciągnące rentowności w dół w czasie kiedy inwestorzy sprzedają akcje by pieniądze ulokować w obligacjach skarbowych.

Obie te siły dają o sobie znać w tym tygodniu. Rentowności referencyjnych amerykańskich papierów dziesięcioletnich na rynkach azjatyckich dzisiaj wynosiły 2,83 proc. podczas gdy we wtorek zmieniały się w przedziale 2,78 proc.-2,98 proc.

Z kolei dwuletnie skarbówki, bardziej powiązane ze stopami banku centralnego, wzrosły o 1 pb do 2,83 proc. po spadku o taka samą wielkość we wtorek.

To, jak zauważa Bloomberg, sygnalizuje, że inwestorzy spodziewają się, iż hamująca gospodarka będzie potrzebowała niższych stóp krótkoterminowych.

Prawdopodobnie tego lata zmienność nie wyciszy się, przewiduje Erin Browne, zarządzająca funduszem w grupie PIMCO. Rynki, jej zdaniem, będą niespokojne aż stanie się jasne, ze inflacja osiągnęła szczyt.

Wskaźnik ICE BofA MOVE index, mierzący 30-dniową implikowaną zmienność obligacji skarbowych we wtorek osiągnął najwyższy poziom od wybuchu pandemii.

Z kolei płynność także jest najgorsza od tego czasu, pokazuje indeks wyliczany przez Bloomberga. To potęguje ruchy cen długu.

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin