Surowce pod presją

Wzrost cen surowców odzwierciedla skutki wojny w Ukrainie, a także stały wzrost popytu i różne ograniczenia podaży.

Publikacja: 06.05.2022 15:14

Surowce pod presją

Foto: Adobe Stock

Oczekuje się, że w przypadku większości towarów ceny w 2022 r. będą znacznie wyższe niż w 2021 r. i pozostaną wysokie w średnim okresie. Perspektywy dla rynków towarowych zależą w dużej mierze od czasu trwania wojny na Ukrainie i dotkliwości zakłóceń w przepływach towarowych, z kluczowym ryzykiem, że ceny surowców mogą być wyższe przez dłuższy czas – przewiduje Bank Światowy.

Rosja i Ukraina są dużymi eksporterami wielu towarów. W szczególności są one ważne dla energii, nawozów oraz niektórych zbóż i metali. Na przykład Rosja jest największym na świecie eksporterem gazu ziemnego, niklu i pszenicy, podczas gdy Ukraina jest największym eksporterem oleju słonecznikowego. Towary te odnotowały szczególnie gwałtowny wzrost po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 2013 r. Cena ropy Brent w marcu 2022 roku wyniosła średnio 116 USD/bbl, co jest najwyższym poziomem od 2013 roku. Wojna w Ukrainie zaczęła zakłócać rosyjski eksport ropy. Kilka krajów, w tym Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, ogłosiło plany zakazu lub stopniowego wycofywania importu ropy z Rosji, podczas gdy wielu handlowców unikało kupowania rosyjskiej ropy. Przewiduje się, że ceny ropy wyniosą średnio 100 USD/bbl w 2022 r., po czym nieznacznie spadną do 92 USD/bbl w 2023 r.

Natomiast produkcja ropy OPEC+ pozostaje poniżej celu. Produkcja wśród producentów ropy z grupy OPEC+ wzrosła w I kwartale 2022 r., jednak była o prawie 1,4 mb/d niższa od celu grupy w marcu 2022 r. Oprócz przedłużających się niedoborów w Nigerii i Angoli, po wybuchu wojny produkcja w Rosji spadła. Podczas gdy niektóre kraje OPEC+ mają wolne moce produkcyjne, zwłaszcza Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, istnieją oznaki, że moce produkcyjne wielu członków doszły już do kresu.

W marcu 2022 r. ceny gazu ziemnego w Europie były prawie siedmiokrotnie wyższe niż w marcu 2021 r., podczas gdy w tym samym okresie ceny węgla w RPA potroiły się, osiągając jednocześnie najwyższe w historii ceny. Znaczna część wzrostu była wynikiem spodziewanych zakłóceń w rosyjskim eksporcie gazu ziemnego i węgla, jednak wzrost cen już się rozpoczął w następstwie COVID-19, przy odbudowie popytu i ograniczonej podaży. Wzrost cen gazu ziemnego i węgla spowodował również wzrost kosztów nawozów, ponieważ są one wykorzystywane jako nakłady do produkcji nawozów.

Ceny metali jako grupy wzrosły o 13 procent w pierwszym kwartale 2022 r. (kw/kw). Niektóre ceny metali osiągnęły w marcu rekordowe poziomy w związku z obawami o zakłócenie podaży, podczas gdy zapasy osiągnęły historycznie niski poziom. Wojna w Ukrainie była główną siłą napędową zmian cen aluminium i niklu, podczas gdy wysokie ceny energii wpłynęły na aluminium i cynk. Rosja jest ważnym producentem niektórych metali, w tym aluminium i niklu. Metale te mają kluczowe znaczenie dla technologii odnawialnych, takich jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe. W rezultacie dalszy wzrost cen lub zakłócenia w dostawach tych metali mogą sprawić, że transformacja energetyczna stanie się bardziej kosztowna.

Szeroki indeks cen surowców spożywczych Banku Światowego wzrósł w I kw. 2022 r. o 14 proc. (kw/kw) i jest o prawie 20 proc. wyższy niż rok temu. Zakłócenia w handlu i wysokie koszty produkcji napędzały wzrost, który pchnął ceny niektórych towarów żywnościowych do rekordowych poziomów, ze szczególnie dużymi wzrostami cen pszenicy. Niedobór produkcji również odegrał kluczową rolę, zwłaszcza w przypadku pszenicy i soi, częściowo w odpowiedzi na niższe plony w Ameryce Południowej. Wyższe ceny nawozów są kluczowym problemem dla cen żywności w przyszłym roku.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty