Deficyty rozrosły się w wyniku programów stymulacyjnych mających przeciwdziałać recesji. W efekcie w tym i w przyszłym roku co najmniej 20 spośród 27 państw Wspólnoty będzie mieć je na poziomie przekraczającym dopuszczalny w Unii próg 3 proc. PKB. Średni poziom deficytu będzie przy tym aż dwa razy wyższy niż dopuszczalna norma.
Według komunikatu przygotowanego przez przewodniczącą teraz Unii Szwecję, a ujawnionego przez agencję Bloomberga zwiększanie wydatków budżetowych nie poszło jednak na marne. „Zdecydowana odpowiedź na kryzys gospodarczy i finansowy zaczyna przynosić owoce” – mówi projekt oświadczenia.
Dalej jednak czytamy: „Aby umocnić oczekiwania i zwiększyć zaufanie niezbędne jest przygotowanie skoordynowanej strategii” wycofywania się z polityki stymulacyjnej, tak aby deficyty zostały zmniejszone „do mniej niż optymalne 0,5 proc.” PKB. Jeśli pod komunikatem podpiszą się przywódcy, będzie to pierwszy raz po wybuchu kryzysu, kiedy pojawi się oficjalne wezwanie do ograniczania wydatków. Szczyt w Brukseli odbędzie się 29–30 października.