Obie izby parlamentu uzgodniły, że tekst umowy ostatecznie nie będzie przedmiotem referendum.Tym samym Rada Narodowa, izba niższa Zgromadzenia Federalnego, odstąpiła od przyjętego przed tygodniem postulatu przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w sprawie ostatecznego zatwierdzenia umowy.

Szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf określiła wczorajszą decyzję jako dobrą dla sił konstruktywnych w parlamencie i oświadczyła, że przyjęła tę decyzję z ulgą. Zadowolenie wyraził też Oswald Gruebel. Prezes UBS powiedział: – Ja i cały bank jesteśmy wdzięczni rządowi i tym parlamentarzystom, którzy opowiedzieli się za rozwiązaniem tego sporu.

Kurs akcji UBS po ogłoszeniu decyzji parlamentu wzrósł na giełdzie w Zurichu o 2,6 proc. Dalsze przeciąganie tej sprawy mogło poważnie zagrozić interesom UBS na amerykańskim rynku, a nawet postawić pod znakiem zapytania jego obecność w tym kraju. Minister Widmer-Schlumpf ostrzegała przed poważnymi reperkusjami dla szwajcarskiej gospodarki. Zgodnie z porozumieniem zawartym w sierpniu 2009 r. największy szwajcarski bank UBS ma przekazać amerykańskim organom skarbowym nazwiska 4450 właścicieli kont podejrzanych o unikanie płacenia podatków w USA.