Niepokoi mnie raczej to, że niektóre państwa, tak jak USA, nie mają żadnych planów fiskalnej konsolidacji – stwierdził John B. Taylor, ekonomista z Uniwersytetu Stanforda, były doradca trzech amerykańskich prezydentów (Geralda Forda, George’a H. W. Busha oraz George’a W. Busha).
Taylor jest ekonomistą o światowej renomie. Stworzył tzw. regułę Taylora pozwalającą określić, jaki powinien być optymalny poziom stóp procentowych. Odwiedził Polskę, by uczestniczyć w dzisiejszym forum makroekonomicznym zorganizowanym przez BRE Bank przy współpracy z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Wczoraj brał natomiast udział w seminarium BRE – CASE.
Dzielił się tam m.in. swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi europejskiego kryzysu zadłużeniowego. – Mam nadzieję, że nie dojdzie do rozpadu strefy euro. Niepokoi mnie jednak pakiet ratunkowy i działania Europejskiego Banku Centralnego. Skupując państwowe obligacje, odszedł on od swojej misji, czyli dbania o niską inflację i stabilność gospodarki. Pakiet może na jakiś czas ustabilizować rynki, ale rodzi wątpliwości co do stabilności strefy euro. A podobny kryzys może się jeszcze powtórzyć. Myślę również, że musi w końcu dojść do restrukturyzacji części greckiego zadłużenia – powiedział „Parkietowi”. Jego zdaniem cywilizowana restrukturyzacja długów byłaby najlepszym rozwiązaniem.
Dodał też, że nie spodziewa się szybkiego powrotu recesji w USA i Europie. – Jestem optymistą co do ożywienia gospodarczego. Jest ono silne w USA, choć mogłoby być większe, gdyby istniała mniejsza niepewność co do przyszłych działań rządu, np. dotyczących regulacji sektora bankowego. W Europie powód do optymizmu dają dobre dane z Niemiec – wskazał Taylor.