Komisja pozbawi funduszy z Unii

Kraje Unii Europejskiej naruszające zasady dyscypliny budżetowej mogą mieć zamknięty dostęp do unijnych funduszy rolnych, regionalnych oraz z dziedziny rybołówstwa – wynika z propozycji przygotowanych przez Komisję Europejską.

Publikacja: 01.07.2010 08:00

Na początek wsparcie byłoby zawieszane, dopóki dany kraj nie rozpocząłby naprawy finansów publicznych. Jeśli „budżetowy grzesznik” nie wykazywałby oznak poprawy, przeznaczone dla niego pieniądze z UE byłyby konfiskowane.

KE chce jednak uniknąć sytuacji, w której za błędy rządów płaciliby końcowi odbiorcy unijnych funduszy. Propozycje Komisji przewidują więc, że ciężar wypłacania tych pieniędzy spadłby na barki ukaranych w ten sposób rządów.

Kary będą groziły wszystkim krajom Unii, w tym najbiedniejszym. – Sankcje są adresowane do wszystkich i wszelkie transfery funduszy unijnych muszą być nimi objęte, a nie tylko fundusze spójności. I wreszcie, sankcje muszą mieć swój limit uzależniony od zamożności krajów. Dla nas (dla Polski – red.) to będzie około 0,1 – 0,2 proc. PKB – zapowiedział Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu. Dodał, że KE przewiduje również nagrody dla państw, które mają finanse publiczne w dobrym stanie.

Komisja chce również, by został stworzony unijny mechanizm „wczesnego ostrzegania” budżetowego. Jeśli jej propozycje wejdą w życie, co roku, w kwietniu rządy będą musiały przedstawiać KE swoje plany budżetowe na przyszły rok. Komisja będzie miała czas do końca czerwca, by zaopiniować te projekty i nakazać ich skorygowanie.

System ten miałby wejść w życie już w 2011 r. Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych, zapowiedział, że do końca września zostaną przedstawione konkretne propozycje legislacyjne, zarówno w sprawie planowania budżetowego, jak i sankcji.

Propozycje Komisji są konsekwencją decyzji podjętych przez polityków na czerwcowym szczycie Unii Europejskiej. Decydenci zgodzili się wtedy co do konieczności większego skoordynowania polityki fiskalnej w UE. Ma to zapobiec w przyszłości wybuchowi podobnego kryzysu, z jakim mieliśmy do czynienia w 2009 r. i w 2010 r. w Grecji.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?