Światowa gospodarka trochę przyspieszy

PKB świata w tym roku wzrośnie o 4,6 proc., najbardziej od 2007 r. – przewiduje MFW. Fundusz podniósł swoją prognozę z kwietnia o 0,4 pkt proc., bo lepszy był I kwartał

Publikacja: 09.07.2010 08:45

Światowa gospodarka trochę przyspieszy

Foto: GG Parkiet

Międzynarodowy Fundusz Walutowy z większym optymizmem niż na wiosnę ocenia perspektywy globalnej gospodarki w tym roku, ale ostrzega też, że zamieszanie na rynkach finansowych zwiększa ryzyko dla trwałości i tempa ożywienia.

[srodtytul]Przyszły rok może być gorszy[/srodtytul]

Dostrzegając to ryzyko, MFW nie zmienił swojej prognozy wzrostu światowej gospodarki w przyszłym roku. Ma ona się rozwijać w tempie 4,3 proc., czyli wolniej niż w tym roku. Natomiast polska gospodarka przyspieszy z 3,1 proc. w tym roku do 3,5 w 2011 r.

Za podniesieniem tegorocznej prognozy przemawiało przede wszystkim to, że w I kwartale globalny PKB wzrósł o ponad 5 proc. w stosunku rocznym. Było to więcej, niż przewidywano w kwietniu, a przyczynił się do tego głównie szybki wzrost w Azji. Zachęcające były oznaki wzrostu popytu.

Globalne wskaźniki aktywności gospodarczej szybko rosły do kwietnia włącznie, a w maju utrzymały się na wysokim poziomie. Produkcja przemysłowa i obroty handlowe wykazywały dwucyfrowe wzrosty, nieprzerwanie zwiększało się zaufanie konsumentów, a w zaawansowanych gospodarkach zmniejszało się bezrobocie. Wszystko to potwierdzało trafność prognoz łagodnego, ale trwałego wzrostu w rozwiniętych gospodarkach i szybkiego rozwoju wielu krajów rozwijających się.

Kanada i Stany Zjednoczone będą przewodziły zaawansowanym gospodarkom w wychodzeniu z najgorszej od II wojny światowej recesji. Gorzej dzieje się w krajach strefy euro dotkniętych kryzysem zadłużeniowym, gdzie potrzebne są dodatkowe posunięcia mające na celu przywrócenie zaufania do ich banków – uważają autorzy raportu MFW i podkreślają, że w tej sytuacji w utrzymaniu globalnego wzrostu pomaga szybszy rozwój Brazylii, Chin i Indii. – Realizacja nowych prognoz zależy od tego, czy będzie prowadzona polityka odbudowy zaufania i stabilności, zwłaszcza w strefie euro – głosi raport.

[srodtytul]Gospodarka będzie rozwijała się mimo zawirowań[/srodtytul]

MFW ostrzega, że zamieszanie na rynkach finansowych może negatywnie wpływać na realną gospodarkę, i to poprzez wiele kanałów, takich jak spadek popytu wewnętrznego i zagranicznego czy też zmiany relacji kursów walutowych. – Kłopoty banków, zwłaszcza europejskich, mogą ograniczyć napływ kapitałów do emerging markets – powiedział na konferencji prasowej w Hongkongu Olivier Blanchard, główny ekonomista MFW. Ale tylko na krótko, bo stosunkowo szybszy rozwój gospodarczy i niższy poziom długu publicznego sprawiają, że wiele krajów rozwijających się jest bardziej atrakcyjnych dla inwestorów niż gospodarki zaawansowane.

MFW podniósł prognozę wzrostu PKB w tym roku dla emerging markets do 6,8 proc. z 6,3 proc. w kwietniu. Najszybciej będą rozwijały się Chiny – 10,5 proc., dalej Indie – 9,4 proc. i Brazylia – 7,1 proc. Właśnie Brazylii MFW podniósł prognozę najbardziej, bo z 5,5 proc. w kwietniu. Analitycy funduszu uważają, że polityka pieniężna w rozwiniętych gospodarkach w najbliższej przyszłości nie będzie wymagała zaostrzenia, gdyż spodziewana inflacja utrzyma się poniżej docelowych poziomów. W tym roku ceny konsumpcyjne w tych krajach wzrosną średnio o 1,4 proc., a w przyszłym o 1,3 proc.

W krajach rozwijających się polityka pieniężna musi być jednak bardziej zróżnicowana, bo tam fundusz spodziewa się w tym roku inflacji na poziomie 6,3 proc. W przyszłym ceny konsumpcyjne mają już rosnąć wolniej, bo o 5 proc. w skali roku. Ważne jest także to, by w krajach dysponujących nadmierną nadwyżką w handlu zagranicznym podwyżkom stóp towarzyszyła aprecjacja waluty.

[ramka][b]9 procent[/b] - o tyle w tym roku zwiększą się obroty światowego handlu.MFW podniósł swoją prognozę z kwietnia o 2 pkt proc. W ub.r. obroty spadły o 11,3 proc. [/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?