Wolniejsze tempo wzrostu strefy euro

Produkt krajowy brutto strefy euro i całej Unii Europejskiej w trzecim kwartale był o 0,4 proc. większy niż w poprzednich trzech miesiącach, kiedy wzrósł o 1 procent

Publikacja: 13.11.2010 09:22

Wolniejsze tempo wzrostu strefy euro

Foto: GG Parkiet

W III kwartale osłabło tempo wzrostu gospodarczego strefy euro. Produkt krajowy brutto 16 krajów tworzących to ugrupowanie wzrósł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy zwiększył się o 1 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. W stosunku rocznym PKB strefy euro powiększył się o 1,9 proc. Unijny urząd statystyczny w Luksemburgu podał też, że PKB Stanów Zjednoczonych obliczany tak jak dla strefy euro w III kwartale wzrósł o 0,5 proc. [srodtytul]Największe gospodarki też zwolniły[/srodtytul]

Tempo wzrostu niemieckiej gospodarki, największej w Europie, spadło w minionym kwartale po rekordowym wzroście w poprzednich trzech miesiącach. Słabnące globalne ożywienie spowodowało bowiem zmniejszenie popytu na niemiecki eksport. PKB Niemiec wzrósł o 0,7 proc. w porównaniu z II kwartałem, kiedy wzrost wyniósł ostatecznie 2,3 proc., a nie 2,2 proc., jak pierwotnie szacowano.

Francuska gospodarka też zwolniła. Tamtejszy PKB wzrósł w III kwartale o 0,4 proc. po 0,7 proc. w II kwartale. We Włoszech, trzeciej pod względem wielkości gospodarce strefy euro, PKB wzrósł w minionym kwartale o 0,2 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, kiedy wzrost ten wyniósł 0,5 proc. Oficjalne dane z wszystkich tych trzech krajów okazały się gorsze, niż prognozowali ekonomiści.

[srodtytul]Ożywienie w Niemczech wspiera cały region[/srodtytul]

W III kwartale w stosunku rocznym niemiecki PKB wzrósł o 3,9 proc., a na cały bieżący rok rządowa prognoza wynosi 3,2–3,5 proc. Spowolnienie w minionym kwartale było zresztą oczekiwane po niezwykłym wzroście w poprzednich trzech miesiącach, największym od zjednoczenia Niemiec przed 20 laty. Carsten Brzeski z brukselskiego biura ING uważa, że w tej sytuacji powinno się raczej mówić o normalizacji, a nie o spowolnieniu.

To, co dzieje się w niemieckiej gospodarce, ma istotne znaczenie dla tempa polskiego wzrostu. Niemcy mają ponad 25-proc. udział w polskim eksporcie. W pierwszych trzech kwartałach wzrósł on o 8,6 proc. i zmienia się jego struktura. W 2009 r. były to głównie samochody, a obecnie są to części samochodowe do końcowego montażu w Niemczech. Podobnie dzieje się w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Piątkowy „Financial Times” zwraca uwagę, że kraje Europy Środkowej w większym stopniu skorzystały z przyrostu niemieckiego popytu na części i podzespoły niż peryferyjne państwa eurostrefy jak Irlandia czy Grecja.

[srodtytul]Peryferia nadal w tyle[/srodtytul]

Grecki PKB zmniejszył się w minionym kwartale o 1,1 proc., hiszpańska gospodarka przeżywała w tym okresie stagnację, Portugalia odnotowała wzrost o 0,4 proc. po 0,2 proc. w II kwartale, a danych z Irlandii jeszcze nie opublikowano.

Te kraje będą zapewne najbardziej odczuwały skutki programów oszczędnościowych, koniecznych dla zmniejszenia deficytów budżetowych. Dodatkowo hamują ich rozwój rosnące koszty obsługi zadłużenia. Z deficytami walczą jednak mniej lub bardziej zdecydowanie niemal wszystkie rządy i dlatego w przyszłym roku wzrost PKB w strefie euro będzie zapewne wolniejszy niż w tym.

Są już tego pierwsze symptomy. We wrześniu produkcja przemysłowa była o 0,9 proc. mniejsza niż w sierpniu. Zaufanie brytyjskich konsumentów jest najmniejsze od 19 miesięcy.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.