Już wkrótce dawny francuski monopolista gazowy zamierza zatrudnić bank inwestycyjny do przeprowadzenia pierwotnej oferty publicznej albo pomocy w znalezieniu nabywcy udziałów. Akcje w ofercie byłyby sprzedawane w Londynie albo w Paryżu.
Francuska spółka zamierza sprzedać aktywa za 4–5 mld euro. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na zredukowanie zadłużenia. Na koniec III kwartału dług netto GDF Suez wynosił 31,8 mld euro. Tak znaczące zadłużenie jest wynikiem niedawnych akwizycji. W minionym roku GDF Suez przejął kontrolę nad brytyjskim gigantem energetycznym International Power. W wyniku połączenia tych dwóch firm powstaje drugi pod względem wielkości na świecie producent energii. Rok wcześniej nastąpiła fuzja Gaz de France i Suez.
Część środków pozyskanych z planowanej sprzedaży aktywów będzie przeznaczona na powiększenie zasobów ropy naftowej i gazu o 1,5 mld baryłek. Francuska spółka razem z Shellem i Statoilem tworzą konsorcjum mające licencję na poszukiwania ropy i gazu na wodach terytorialnych Grenladii. Ma też plany wydobywcze w Algierii i Katarze.