USA: Banki przejmują najwięcej domów w Las Vegas

Problem zajęć domów w USA przesuwa się do miast, w których dotąd to zjawisko miało mniejsze rozmiary. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Las Vegas

Aktualizacja: 27.02.2017 04:18 Publikacja: 27.01.2011 12:13

W "mieście grzechu" jedna na dziewięć nieruchomości w 2010 r. była zagrożona przejęciem. To pięć razy więcej niż innych miastach. Ale widoczna jest niewielka poprawa. W porównaniu z rokiem 2009 spadła ilość zajętych nieruchomości o 7 proc., jednak w stosunku do roku 2008 nadal jest o 31 procenty wyższy.

RealtyTrac, firma monitorująca rynek kredytów hipotecznych, w swoim najnowszym raporcie informuje, że liczba przejętych przez banki nieruchomości nadal rośnie, chociaż samo zjawisko słabnie.

W skali całego kraju jedna na 45 nieruchomości zagrożona była przejęciem. Według RealtyTrac spośród 206 regionów o liczbie mieszkańców powyżej 200 tys. w 149 wzrosła liczba zajętych przez banki nieruchomości.

Lew Sichelman ostrzega, że nawet gdyby nastąpiło ożywienie na rynku nieruchomości , to i tak nastąpi obniżka cen.

Zjawisko przejmowania zadłużonych nieruchomości rozszerzyło się w wyniku wzrostu bezrobocia, nawet w rejonach nie dotkniętych pierwszą falą kryzysu – twierdzi James J. Saccacio, dyrektor wykonawczy RealtyTrac.

Najbardziej ucierpiały Houston, Seattle i Atlanta spośród 20 największych regionów metropolitalnych. W 2010 w Houston procent przejętych nieruchomości podskoczył o 26 procent w porównaniu z rokiem 2009, w Seattle o 23 proc., a w Atlancie o 21 proc. Sytuacja w Las Vegas, Kalifornii, Arizonie i Florydzie poprawiła się w stosunku do 2009 r., ale i tak nadal jest trudna.

W 2010 roku zalew przejęć nieruchomości zmalał, jednak w różnych regionach jest pięciokrotnie a nawet dziesięciokrotnie wyższy niż kiedykolwiek. Niestabilność rynku może wywołać kolejną falę przejęć w roku 2011 i następnych latach.

Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek