Pesymizm niemieckiego championa zarządzania

Markus Steinbeis, z Pioneer Investment KGmbH, najlepszy niemiecki zarządzający pod względem wyników za ubiegły rok, deklaruje bardziej ostrożne podejście do inwestycji, wskazując na „podatne na korektę nastroje” na rynkach wschodzących.

Aktualizacja: 27.02.2017 03:05 Publikacja: 09.02.2011 14:40

Pesymizm niemieckiego championa zarządzania

Foto: www.pioneerinvestments.de

Zarządzany przez Steinbeisa fundusz Pioneer Investments Substanzwerte osiągnął w ubiegłym roku stopę zwrotu 31 proc., najwyższą od 11 lat. Konkurencyjny, mający podobną strategię i strukturę aktywów DWS Sachwerte zarobił dla swoich klientów tylko 10 procent. W tym roku jednostki uczestnictwa Pioneera potaniały o 3,1 proc.

„Denerwuje mnie ogromny optymizm i idące za nim duże zaangażowanie inwestorów na rynkach wschodzących – powiedział Steinbeis w wywiadzie dla agencji Bloomberg. – Inflacja staje się coraz większym problemem w Chinach. Rynki wschodzące są w nastroju podatnym na korektę z bankami zacieśniającymi politykę monetarną”.

Ludowy Bank Chin wczoraj zdecydował się na podwyższenie głównej stopy procentowej po raz trzeci od połowy października, nie czekając na przyszłotygodniową publikację danych o styczniowej inflacji. Analitycy oczekują, że roczne tempo wzrostu cen w państwie środka w ubiegłym miesiącu mogło przyspieszyć do 5,3 proc.

W tym roku koszty pieniądza podniosły także inne azjatyckie banki centralne: Indii, Indonezji, Tajlandii i Południowej Korei, starając się zapobiec powstaniu nierównowagi w gospodarkach regionu napędzającego światowe ożywienie.

Obecnie Steinbeis stawia na firmy z sektora nieruchomości, wydobycia ropy naftowej i gazu oraz użyteczności publicznej. Ponad 6 proc. jego portfela stanowią akcje Royal Dutch Shell, Totalu oraz Statoil. Europejskie firmy naftowe i gazowe zyskały w tym roku 6,6 proc., będąc się jedną z najlepiej zachowujących się branż reprezentowanych w indeksie Stoxx Europe 600.

- W drugiej połowie 2010 roku inwestowaliśmy agresywnie, lokując znacznie środki w akcje i surowce z dużą pozycją w metalach szlachetnych. W połowie stycznia znacznie ograniczyliśmy nasze ryzyko, utrzymując jedynie 5 proc. naszych aktywów w surowcach i 25 proc. w akcjach – ujawnił Steinbeis. Gotówka stanowi około 20 proc. posiadanych przez fundusz środków.

Zarządzający z Pioneera dodał, że sprzedał wszystkie posiadane akcje firm górniczych oraz zmniejszył zaangażowanie na rynku metali szlachetnych, zarówno bezpośrednie, sprzedając posiadane zasoby kruszcu, jak i poprzez fundusze. Wycofał się także z sektora wytwarzającego dobra kapitałowe.

- Przerzuciliśmy się z rynków wschodzących na akcje firm bardziej zorientowanych na rynki krajowe” – dodał, wyjaśniając, że miejsce papierów spółek wydobywczych zajęły akcje z sektora defensywnego. Do grupy tej powszechnie zalicza się firmy użyteczności publicznej, których notowania zachowują się stosunkowo nieźle w okresie spowolnienia wzrostu gospodarczego. W ubiegłym roku ich indeks spadł o 8,9 proc., lokując branżę na drugim miejscu wśród najgorzej notowanych w Europie. Jednak od początku tego roku zyskał już 5,8 proc.

Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek