Kontrakt na elektrownię atomową ma wartość 10 mld euro. Wczoraj na rozmowy do Ministerstwa Gospodarki przyjechał Francisco Sanchez, zastępca sekretarza ds. handlu USA, a za tydzień odbędzie się wizyta Daniela Ponemana, podsekretarza ds. energii.
Szczególny moment
Sanchez, który rok temu przewodniczył amerykańskiej misji handlowej USA ds. energetyki jądrowej, pojawił się w Warszawie w szczególnym momencie – przed ogłoszeniem przetargu na wybór dostawcy technologii do pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
Dziś inwestor projektu – Polska Grupa Energetyczna – zaczyna dwudniową konferencję dla dostawców technologii. Zaproszenie na nią otrzymały też amerykańskie firmy – Westinghouse i GE Hitachi, które od początku deklarowały zainteresowanie polskim programem atomowym.
Oficjalnie ambasada USA?informuje, że Sanchez będzie omawiał „kwestie związane z możliwymi obszarami przyszłej współpracy w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak energetyka – wykorzystanie odnawialnej energii, energii jądrowej i gazu łupkowego".
Gdy w przyszłym tygodniu przyjedzie do Warszawy podsekretarz ds. energii Daniel Poneman, na specjalnej konferencji ma opowiadać o tym, jak USA i Polska mogą współpracować, by budować energetyczną przyszłość.