Mobius: okazje w Europie Centralnej i Wschodniej

Europa Środkowo-Wschodnia to wciąż miejsce gdzie inwestorzy mogą zarabiać, ale muszą starannie wybierać branże i akcje firm, w które zamierzają zainwestować – powiedział CNBC.com Mark Mobius, uważany za eksperta ds. rynków wschodzących szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Aktualizacja: 23.02.2017 13:11 Publikacja: 26.09.2011 13:16

Mark Mobius, szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Mark Mobius, szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management

Foto: Bloomberg

Obawy związane z wysokim zadłużeniem budżetowym w strefie euro i USA mogą sprawić, że zwiększy się napływ kapitału na posiadające lepsze fundamenty makroekonomiczne rynki wschodzące - stwierdził Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management.

Fundusz  ma portfel akcji spółek z regionu Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej. 36 proc. spośród nich stanowią akcje spółek z Rosji, 21 proc. z Turcji i i 17 proc. z Austrii.

- W Europie Centralnej i Wschodniej giełdy radziły sobie całkiem nieźle.  Możemy znaleźć niezłe okazje do inwestowania, ponieważ wyceny spółek sporo spadły -  stwierdził szef funduszu.

Region jest silnie narażony na wahania popytu w najbogatszych krajach Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech jego głównym rynku eksportowym.  Prognozy gospodarcze dla Polski, Węgier, Czech i Słowacji zostały w ostatnim czasie zrewidowane w dół przez różnych ekonomistów, mimo tego  Mobius zapewnił, że jego fundusz zamierza trzymać się swojej strategii inwestycyjnej.

-  Większość w naszym portfelu stanowią spółki energetyczne i banki, to ze względu na specyfikę regionu. Banki takie jak Sbierbank, czy energetyczny gigant  Gazprom – dodał.

Pozostałe sektory w jakie fundusz zainwestował to firmy spożywcze, koncerny tytoniowe, media, farmaceutyki i nieruchomości. Niektóre z austriackich spółek "mają ogromny zasięg w Europie Wschodniej" – stwierdził  Mobius powołując się na przykład banków takich jak Erste Bank i Raiffeisen. – Dzięki akcjom takich spółek mamy ekspozycje na wiele krajów regionu.

W Polsce najbardziej atrakcyjną jest branża surowcowa – wynika z wypowiedzi szefa Templetona. – -Miedź, węgiel – to nas najbardziej interesuje. Również branża spożywca i usługowa – dodaje.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?