Wyniósł on 48 pkt, w porównaniu z 51 pkt w październiku. Każdy odczyt tego wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt oznacza kurczenie się badanego sektora.
Listopadowy odczyt PMI jest najniższy od 32 miesięcy. – Spadek głównego wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego sugeruje, że wzrost produkcji może tam ulec spowolnieniu do 11–12 proc. w stosunku rocznym w najbliższych kilku miesiącach (z 15,1 proc. jeszcze w czerwcu). To skutek ochłodzenia popytu krajowego i prawdopodobnego osłabienia popytu zewnętrznego mimo wciąż dobrych danych dotyczących zamówień eksportowych – uważa Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin.
48 punktów wyniósł wstępny wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przemysłowego w listopadzie
Wśród przyczyn znaczącego pogorszenia koniunktury gospodarczej w Chinach wymienia się gwałtowny spadek sprzedaży domów. W październiku na rynku nieruchomości zawarto o jedną czwartą mniej transakcji niż we wrześniu, a w największych miastach spadek ten sięgnął prawie 40 proc.
Specjaliści wyrażają przy tym opinię, że pogorszenie koniunktury w przemyśle może mieć także dobre strony. Możliwy jest bowiem szybszy, niż oczekiwano, spadek inflacji, co pozwoli chińskim władzom przystąpić do selektywnego łagodzenia polityki pieniężnej. A to z kolei powinno pomóc w utrzymaniu chińskiej gospodarki na ścieżce prowadzącej do miękkiego, zamiast twardego, lądowania.