Rogers stawia na euro i franka szwajcarskiego

Euro i waluta helwecka mogą się okazać smakowitym kąskiem dla inwestorów w 2012 r. – uważa znany inwestor giełdowy Jim Rogers

Aktualizacja: 23.02.2017 22:13 Publikacja: 03.01.2012 17:20

- Podejrzewam, że Angela Merkel i reszta zrobią coś, żeby było lepiej – powiedział portalowi CNBC.com Rogers, który w przeszłości wspólnie z Georgem Sorosem założył fundusz inwestycyjny Quantum Fund.  - Myślę, że euro przetrwa w jakiejś formie – dodał.

Natomiast  przestrzegł przed monetyzowaniem długów państw eurolandu. Według niego taka decyzja EBC  byłaby „straszliwym błędem". Kanclerz Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy mają się spotkać w przyszłym tygodniu aby  omówić przygotowania do kolejnego szczytu Unii Europejskiej, który rozpocznie się 30 stycznia w Brukseli. Rogers ma nadzieję, że Niemcy będą miały „długoterminową awersję" do monetyzacji długu.  – Wszyscy w Zachodniej Europie wiedzą, że Niemcy nie chcą już dłużej płacić za długi Portugalii i Grecji – stwierdził inwestor.

Według niego frank szwajcarski nadal będzie traktowany jako bezpieczna przystań. Dlatego strategia utrzymania kursu franka na poziomie 1,2 za euro przez Narodowy Bank Szwajcarii jest z góry skazana na porażkę – sądzi guru inwestorów.

- Z mojego doświadczenia wynika, że rynek walutowy  ma więcej pieniędzy niż jakikolwiek bank centralny – dodaje.

Lata 2013-2014 to będą lata „straszliwego kaca" dla rynków po stosunkowo optymistycznym 2012 r.  Według niego rządy będą starały się manipulować rynkami w roku tak ważnym ze względu na wybory w USA i Francji.

Zdaniem Rogersa złoto czeka korekta. - Moim zdaniem  złoto spadnie do poziomu 1200 – 1300  dolarów za uncję. Złoto zyskiwało na wartości jedenaście lat z rzędu, co jest czymś niespotykanym. W związku z tym jest skazane na korektę – powiedział agencji Reuters Insider.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?