Prywatni wierzyciele Grecji mają najpóźniej?w czwartek zdecydować się, czy chcą wziąć udział w tej operacji. Niemieckie Stowarzyszenie Posiadaczy Papierów Wartościowych (DSW) namawia inwestorów, by w niej nie uczestniczyli.
– Co prawda wpływ DSW na inwestorów jest raczej dyskusyjny, jednak jego oświadczenie wskazuje, że umowa o wymianie długu wzbudza kontrowersje i jest daleka od zrealizowania – wskazuje Louise Cooper, analityczka z BGC?Partners.
12 dużych instytucji finansowych zadeklarowało w poniedziałek swój udział w operacji wymiany długu
To od skali uczestnictwa inwestorów w wymianie greckiego długu zależy, czy zostaną uruchomione tzw. klauzule wspólnego działania (CAC), czyli przepisy prawne zmuszające wszystkich inwestorów do przyjęcia warunków restrukturyzacji zadłużenia zaakceptowanych przez określoną większość wierzycieli.
Uruchomienie CAC nastąpi, jeżeli „frekwencja" inwestorów w wymianie długu wyniesie mniej niż 90 proc. Uruchomienie CAC może sprawić, że formalnie zostanie uznane bankructwo Grecji i w związku z tym będą wypłacone pieniądze z kontraktów CDS, czyli z ubezpieczenia greckiego długu. Prawdziwym problemem może być jednak uczestnictwo wierzycieli mniejsze niż 66 proc. Wtedy CAC nie będą mogły zostać uruchomione, umowa o wymianie obligacji się załamie, a Grecja nie dostanie drugiego pakietu pomocowego.