Inwestorzy czekali w czwartek z niecierpliwością na podanie przez Facebook ostatecznej ceny sprzedaży jego akcji, które dzisiaj debiutują na nowojorskiej giełdzie Nasdaq. Została ustalona na 38 USD. To maksymalna cena z widełek 34–38 USD. Wartość oferty akcji Facebooka wyniosła więc 16 mld USD (do spółki trafi 6,8 mld USD). Jest to trzecia pod względem?wielkości pierwsza oferta publiczna akcji w Stanach Zjednoczonych. Jak dotąd palmę pierwszeństwa dzierży Visa, która w marcu 2008 r. sprzedała akcje warte 17,9 mld USD, a na drugim miejscu jest energetyczny Enel, który w 1999 r. z oferty dostał 16,5 mld USD.
Szanse na zysk
Czy akcje Facebooka dadzą zarobić inwestorom? Przykłady ofert publicznych przeprowadzanych przez spółki technologiczne w ostatnich kwartałach dają mieszaną odpowiedź na to pytanie.
– Jeśli już zdobyliście akcje Facebooka, to gratuluję. Jeżeli nie, to trzymajcie się z dala, póki szaleństwo się nie skończy, a inwestorzy przestaną próbować je zdobywać bez względu na koszty. Jeśli przyjrzymy się niedawnym technologicznym IPO,?to wygląda na to, że inwestorzy są mocno nagradzani, gdy tylko akcje znajdą się w obrocie. Średnia zwyżka kursu po jednym dniu wynosi 45 proc. Jeśli jednak akcje były kupowane w dzień po IPO, to tydzień później ich cena była o 7 proc. niższa, podczas gdy inwestor, który miał je od początku, mógł zarobić w tym czasie 34?proc. – wskazuje Matt Bolduc, analityk Saxo Banku.
W koszyku analizowanym przez Saxo Bank uwzględniono 12 ofert publicznych firm z branży nowych technologii przeprowadzonych przez ostatni rok, w tym tak znane firmy jak Groupon i Zynga. W pół roku po IPO, inwestor, który dostał ich akcje w ramach oferty, mógł zarobić średnio 12 proc. Jeżeli jednak kupił te papiery dzień po ofercie, tracił na nich średnio 34 proc. (O zachowaniu akcji po ofertach trzech dużych spółek z tego sektora czytaj w ramce obok).
Perspektywy rozwoju
Na korzyść Facebooka przemawia już choćby to, że jest on największym portalem społecznościowym świata, niekwestionowanym liderem rynku mającym na koniec I kwartału 901?mln użytkowników. Wielu analityków zwraca jednak uwagę, że inwestowanie w jego akcje podczas oferty o takiej skali może nie przynieść stopy zwrotu wystarczająco uzasadniającej ryzyko. W dłuższym terminie Facebookowi może być coraz trudniej utrzymać pozycję na rynku. Jeżeli np. jego strategia będzie zrażała użytkowników, a powstanie konkurencyjny portal, Facebook straci udziały w rynku.