Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.02.2017 20:54 Publikacja: 07.09.2012 13:14
System Rezerwy Federalnej działa dopiero od 1913 r., a okoliczności jego powołania nadal są źródłem wielu domysłów i spekulacji Fot. Bloomberg
Foto: Archiwum
Pomysł powołania jednego banku centralnego dla wszystkich stanów od początku był traktowany przez Amerykanów z dużą nieufnością. Część Ojców Założycieli krzywiła się na myśl stworzenia instytucji podobnej do Banku Anglii. Dotychczasowy system oparty na stantttowych bankach centralnych, choć nie zapobiegł w wojennych latach nadmiernej kreacji pieniądza, uznawany był za wystarczający. A przekazywanie stanowych uprawnień na rzecz tworzącej się administracji centralnej było wówczas bardzo drażliwą kwestią.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Akcje Avic Chengdu Aircraft Corp., chińskiego producenta samolotów wojskowych, mocno zyskiwały w reakcji na doniesienia dotyczące zestrzeleń indyjskich myśliwców przez pakistańskie lotnictwo, wyposażone w jej samoloty.
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień wskaźnik wzrósł o 3,2 proc. Wzrost był powszechny, a przyczyniły się do niego urządzenia elektryczne i transportowe, maszyny, motoryzacja i farmaceutyki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas