Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
System Rezerwy Federalnej działa dopiero od 1913 r., a okoliczności jego powołania nadal są źródłem wielu domysłów i spekulacji Fot. Bloomberg
Pomysł powołania jednego banku centralnego dla wszystkich stanów od początku był traktowany przez Amerykanów z dużą nieufnością. Część Ojców Założycieli krzywiła się na myśl stworzenia instytucji podobnej do Banku Anglii. Dotychczasowy system oparty na stantttowych bankach centralnych, choć nie zapobiegł w wojennych latach nadmiernej kreacji pieniądza, uznawany był za wystarczający. A przekazywanie stanowych uprawnień na rzecz tworzącej się administracji centralnej było wówczas bardzo drażliwą kwestią.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.