Sukces z górą lodową w tle

Po niemal dwuletniej absencji Irlandia powoli wraca na międzynarodowy rynek długu. Na horyzoncie pojawiają się jednak nowe zagrożenia

Aktualizacja: 12.02.2017 18:04 Publikacja: 13.09.2012 16:23

Sukces z górą lodową w tle

Foto: Bloomberg

Dublin sprzedał dzisiaj trzymiesięczne papiery dłużne o wartości 500 mln euro. Średnia rentowność wyemitowanego dzisiaj długu wyniosła 0,7 proc. wobec 1,8 proc. podczas aukcji w lipcu bieżącego roku. Stosunek popytu do podaży osiągnął dzisiaj poziom 3,03.

W ocenie analityków taki wynik to ogromny sukces. – Jest to kolejna dobra aukcja zapisana na konto NTMA (National Treasury Management Agency – powstała w 1990 r. instytucja, której zadaniem jest zarządzanie aktywami i zobowiązaniami rządu Irlandii – red.) – stwierdził Eamonn Reilly, dealer długu w irlandzkim Domu Maklerskim Davy.

Szef NTMA stwierdził wczoraj, że Irlandia dokonała znacznego postępu na drodze do pełnego powrotu na rynek długu. Zielona Wyspa nadal boryka się z wieloma problemami, jednak sygnały płynące z rynku pozostają bardzo optymistyczne.

Wspomniane problemy to m.in. ogromny dług publiczny oraz wysoki deficyt budżetowy. Kiedy NTMA chwaliła się wynikami dzisiejszej aukcji inna instytucja przedstawiła raport, w którym wzywa rząd do bardziej zdecydowanych działań.

Irish Fiscal Advisory Council (powstała w połowie ubiegłego roku rada, której zadaniem jest nadzorowanie finansów publicznych Irlandii – red.) informuje w swoim raporcie, że rząd Zielonej Wyspy powinien poszukać dodatkowych 1,9 mld euro oszczędności w latach 2013-15. Obecnie obowiązujące prawo zakłada cięcia o wartości 8,6 mld euro. W ocenie rady jest to kwota za mała. Eksperci IFAC tłumaczą, że planowana w przyszłym roku redukcja wydatków o wartości 3,5 mld euro jest wystarczająca. W ich ocenie w 2014 i 2015 roku rząd powinien zdecydować się na identyczny poziom cięć. Tymczasem Dublin planuje oszczędności w kwocie 3,1 mld euro oraz 2 mld euro w kolejnych latach. Ekonomiści z IFAC tłumaczą, że „dodatkowe cięcia pozwolą na szybszą redukcje deficytu budżetowego oraz zapewnią dodatkowe ubezpieczenie dla przyszłych wysiłków zmierzających do odzyskania kontroli nad zadłużeniem".

Takie dodatkowe zabezpieczenie może okazać się niezbędne. Jak podaje The Irish Times krajowy system emerytalny wymaga natychmiastowych reform. Powołując się na raport przygotowany przez firmę KPMG, który jeszcze nie został opublikowany, dziennik informuje, że dziura pomiędzy przychodami a wydatkami na emerytury i renty rośnie coraz szybciej. Twórcy raportu wyliczyli, że w ubiegłym roku wydatki Social Insurance Fund (SIF - irlandzki ZUS – red.) wyniosły około 8 mld euro przy wpływach na poziomie 6,5 mld euro. 1,5 mld euro deficytu instytucji to aż 1,1 proc. PKB Irlandii. Wskazują, że jeśli obecny system nie zostanie zreformowany to w połowie stulecia deficyt sięgnie poziomu ponad 6 proc. PKB. By zbilansować swój budżet SIF będzie potrzebował do 2066 r. w sumie 324 mld euro. To ponad dwukrotnie więcej niż wynosi obecny dług publiczny Irlandii.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową