Oszczędzanie zabójcze dla gospodarki

- Jestem za wprowadzeniem zmian w budżecie, które w dłuższym okresie przyczynią się do przyspieszenia w gospodarce, jednak zabieranie pieniędzy ludziom, czy wprowadzanie drastycznych oszczędności w krótkim terminie jest zabójcze – uważa Lloyd Blankfein, prezes amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs

Aktualizacja: 12.02.2017 16:55 Publikacja: 20.09.2012 10:54

Na spotkaniu Canadian Club of Toronto prezes banku Goldman Sachs Lloyd Blankfein opowiedział się za cięciami budżetowymi, jednak nie w chwili obecnej.

- Można dążyć do zwiększenia w ten sposób PKB, jednak jeżeli leczenie zabije pacjenta – to nie ma to sensu - stwierdził Blankfein. Rząd Stanów Zjednoczonych musi przekonać rynek, że problemami rynku będzie się zajmować przez długi okres – dodał.

USA zbliżają się do „fiskalnego klifu", czyli zapowiadanego na koniec roku wygaśnięcia ulg podatkowych wprowadzonych jeszcze za Busha. Jednocześnie ekonomiści ostrzegają, że o ile Kongres to gospodarka USA  na powrót wpadnie w recesję.

Zapytany czy Republikanie i Demokraci są w stanie rozwiązać problemy gospodarki, powiedział, że tak, ale defekt systemu politycznego uniemożliwił porozumienie pomiędzy partiami. Lloyd Blankfein podkreślił, że przywódcy amerykańscy jak dotąd nie dopuścili do poważnego krachu. - Problemy jakoś się rozwiązywały i myślę, że teraz będzie tak samo. Fiskalny klif niekoniecznie musi stać się problemem - odpowiedział.

Prezes Goldmana powiedział, że nikt obecnie nie kwestionuje, że Stany Zjednoczone mają deficyt budżetowy, pytanie polega na tym, jak sobie państwo z tym problemem poradzi.

- Na razie próby rozwiązania problemu znalazły się w impasie, ale fakt, że wszyscy wiedzą, że trzeba rozwiązać ten problem jest najważniejsze.

Blankfein uważa, że światowa gospodarka będzie nadal kulała. Europa ma problem ze wzrostem i ryzykiem rozpadu strefy euro. Jednak partie popierające euro są obecnie u władzy. Europa musi dotować wzrost gospodarczy i jednocześnie oszczędnie gospodarować i równoważyć budżet długoterminowo.

Uważam, że mają wystarczająco dużo czasu i odpowiedni politycy doprowadzą sprawę pomyślnie do końca. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo niepowodzenia, ale znacznie mniejsze niż kilka miesięcy temu – powiedział Blankfein.

Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe