Po okresie wydawania pieniędzy na wsparcie dla gospodarek obecnie rządy koncentrują się na  ograniczaniu potrzeb pożyczkowych, a banki centralne podejmują próby zmniejszenia rentowności obligacji. W tym roku dług uwzględniany w Global Sovereign Broad Market Plus Index, wskaźniku firmowanym przez Bank of America Merrill Lynch zwiększył się zaledwie o 7,3 proc. do 23,6 biliona dolarów. To najsłabszy wynik od 2005 roku, kiedy nastąpił spadek o 3,7 proc.

- Długoterminowy rynek byka w przypadku długu rządowego na świecie wciąż jest niezagrożony – twierdzi Howard Simons, strateg chicagowskiej firmy Bianco Research. Od połowy 2007 roku obligacje rządowe z reinwestowanymi odsetkami przyniosły zwrot w wysokości 31 proc., natomiast akcyjny MSCI All- Country World Index  z dywidendami stracił 4,2 proc.

Mimo że w tym roku akcje zyskały 13 proc. inwestujący w papiery dłużne m. in. z powodu zwalniającej inflacji akceptują niższe oprocentowanie długu rządowego.  Średnia rentowność obligacji rządowych od końca grudnia 2011 obniżyła się z 1,76 proc. do 1,44 proc., wynika z indeksu Bank of America Merrill Lynch.