Co styczeń powie o całym roku?

W styczniu stopy zwrotu z akcji są wyższe, niż w innych miesiącach, ale nie tak bardzo, aby inwestorzy mogli z tego prawidła zrobić użytek. To samo dotyczy zasady „jaki styczeń, taki cały rok"

Aktualizacja: 16.02.2017 03:37 Publikacja: 03.01.2013 18:09

Co styczeń powie o całym roku?

Foto: Bloomberg

Do takich wniosków doszedł Mark Hulbert, założyciel firmy analitycznej Hulbert Financial Digest i znany publicysta portalu MarketWatch.

Z jego wyliczeń wynika, że indeks Dow Jones Industrial Average w swojej niemal 120-letniej historii kończył styczeń na plusie w 63 proc. przypadków. Inne miesiące kończył zwyżką średnio w 57 proc. przypadków. W zgodzie z tą prawidłowością, DJIA w styczniu zyskiwał średnio 0,9 proc., a w innych miesiącach 0,6 proc.

Historyczne dane potwierdzają też, że dobra koniunktura w styczniu zwiększa prawdopodobieństwo, że udany dla inwestorów będzie też cały rok. W latach, gdy DJIA zyskiwał w styczniu, pozostałe 11 miesięcy przynosiło wzrost cen akcji w 67 proc. przypadków. Z kolei w latach, gdy DJIA w styczniu tracił, pozostała część roku przynosiła jego zwyżki w 55 proc. przypadków. Innymi słowy, po rentownym styczniu średnia zwyżka DJIA w pozostałych miesiącach wynosiła średnio 8,3 proc., a po stratnym styczniu 4,2 proc.

Ale zdaniem Hulberta, inwestorzy nie powinni kierować się w swoich decyzjach tymi zależnościami, bo są one zbyt słabe. Na przykład różnica w średniej stopie zwrotu z akcji w styczniu i w pozostałych miesiącach roku ledwie wystarczyłaby na pokrycie kosztów transakcyjnych, które pozwoliłyby ten fakt wykorzystać.

Publicysta zwraca też uwagę na to, że historyczne średnie maskują ogromną różnorodność rzeczywistych wyników DJIA. I tak, w 1931 r. po udanym styczniu indeks największych amerykańskich spółek załamał się do końca roku o 53,3 proc. Największa w historii zniżka DJIA po rozczarowującym styczniu wynosiła zaś „zaledwie" 35,9 proc. (w 1907 r.).

- Być może najlepszym postanowieniem na 2013 r., jakie mogą podjąć inwestorzy, jest pamiętanie o rozróżnieniu na istotność inwestycyjną i statystyczną – konkluduje Hulbert.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?