Andrea Orcel, dyrektor wykonawczy UBS stwierdził, przemawiając przed brytyjską komisja parlamentarną powołaną po ujawnieniu skandalu ze stopami LIBOR, że bank zamierza skupić się na odbudowaniu utraconego wizerunku.
- Z pewnością staliśmy się zbyt aroganccy, zbyt pewni siebie – tłumaczył Orcel. - Uważam, że branża bankowa musi się zmienić – stwierdził.
Bank w ubiegłym roku zgodził się zapłacić 1,5 mld dol. kary w ramach ugody z władzami USA,?Szwajcarii i Wielkiej Brytanii za manipulowanie stopą kredytu międzybankowego LIBOR. Afera z LIBOR'em to nie jedyna wpadka szwajcarskiego banku. Niedostateczny nadzór spowodował, że jeden z traderów Kweku Adoboli naraził tę instytucję na straty w wysokości 2,3 miliardów dolarów. Szwajcarski bank poinformował, że od momentu wykrycia przestępczej działalności tradera wprowadzono szereg zmian mających zapobiec podobnym praktykom. - Jestem przekonany, że bank zrobił dużo celem poprawy, ale jeszcze wiele rzeczy musimy zmienić – zapewnił.
Natomiast w 2009 r. UBS porozumiał się z amerykańskimi władzami podatkowymi ws. odroczenia postępowania prokuratorskiego przeciw niemu w sprawie uchylania się jego klientów od obowiązku podatkowego w USA płacąc grzywnę w wys. 780 mln dol. i wydając nazwiska 4 tys. 450 klientów.
Orcel zapewnił parlamentarzystów, że w banku nie pracują już osoby zamieszane w proceder związany z manipulowaniem stopami.