Lepsze nastroje biznesu w Niemczech

Niemiecki indeks Ifo wzrósł w styczniu do 104,2 pkt wobec oczekiwanych 103 pkt. To trzecie wzrost z rzędu.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:30 Publikacja: 25.01.2013 10:23

Lepsze nastroje biznesu w Niemczech

Foto: Bloomberg

Może to być oznaka, że największa w Europie gospodarka wychodzi z załamania, do jakiego doszło pod koniec zeszłego roku.

Indeks instytutu Ifo pokazuje klimatu biznesowy i jest tworzony na  podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 7000 menedżerów na temat zamówień, zapasów towarów, poziomu produkcji, cen i zatrudnienia.

W grudniu indeks wynosił 102,4 pkt.  Styczniowy poziom jest najwyższym od czerwca 2012 r. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 108 pkt wobec 107,1 pkt poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 107,3 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 100,5 pkt wobec 98,0 pkt poprzednio, po korekcie, a oczekiwano 98,5 pkt.

Niemiecki bank centralny Bundesbank powiedział w tym tygodniu, że istnieją przesłanki wskazujące na wydobywanie się gospodarka z załamanie w ostatnim kwartale 2012 r., choć Nimecy wciąż odczuwają spadek popytu u swoich głównych partnerów w strefie euro związany z kryzysem zadłużeniowym.

- Obserwujemy odwrócenie koniunktury - powiedział Alexander Krueger, główny ekonomista Bankhaus Lampe KG w Diseldorfie.  - Załamanie na koniec ostatniego roku nie wydaje się być wielkim dramatem. Niemiecka gospodarka będzie rosnąć dość solidnie ponownie w tym roku – dodał.

W 2012 r. niemiecki PKB wzrósł o 0,7 proc., a w IV kr. – szacunkowo – skurczył się o 0,5 proc. . W 2011 r. wzrost PKB wyniósł 3 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?