Czy rynek sprawdzi determinację Draghiego?

Kilka tygodni temu Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, mając na myśli postępy w normalizacji sytuacji mówił o pozytywnym zakażeniu na rynkach finansowych naszego kontynentu, ale jak się okazuje po wyborach we Włoszech, wciąż groźne jest „zakażenie negatywne”.

Aktualizacja: 15.02.2017 06:38 Publikacja: 27.02.2013 10:14

Czy rynek sprawdzi determinację Draghiego?

Foto: Bloomberg

Ostatnie wybory parlamentarne pokazały, że program oszczędnościowy Mario Montiego nie ma zbyt wielu zwolenników i na Półwyspie Apenińskim powstała polityczna próżnia. Rynki finansowe zareagowały na to spadkiem cen nie tylko włoskich obligacji skarbowych, ale także walorów innych państw obrzeża strefy euro, jak Portugalia, Grecja i Irlandia.

- Polityczny impas to zła wiadomość, ponieważ Włochy przeprowadzały reformy, finansowa konsolidacja była całkiem udana, a teraz jest to testowane – wskazuje Axel Botte, strateg Natixis Asset Management, współzarządzający aktywami o wartości 734 miliarda dolarów. Ma też w portfelu obligacje włoskiego rządu.

We wtorek rentowność dziesięcioletnich obligacji włoskich podskoczyła  nawet o 44 punkty bazowe i był to największy skok od 19 grudnia 2011 roku. Rentowność papierów hiszpańskich zwiększyła się maksymalnie o 43 pb, zaś oprocentowanie portugalskich dwulatek wzrosło do 4,29 proc., najbardziej od 3 grudnia.

Rezultat włoskich wyborów parlamentarnych jest negatywnym czynnikiem jeśli chodzi o postrzeganie wiarygodności kredytowej tego kraju, uważa agencja Moody's Investors Service. Może nawet doprowadzić do kolejnej rundy kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

- Okres niepewności będzie prawdopodobnie utrzymywał się do końca marca – przewiduje Johannes Mueller, główny ekonomista DWS Investment. Przypuszcza, że rynek za bardzo tym się nie przejmie. – To nie jest katastrofa dla innych krajów eurolandu, ale tez nie jest to dobra wiadomość – ocenia ekspert DWS Investment.

Obecnie ekstra rentowność przy której inwestorzy gotowi są trzymać włoski dziesięcioletni dług wzrosła o 51 pkt bazowych do 344 pb, a spread miedzy papierami hiszpańskimi i niemieckimi powiększył się nawet do 412 pb. Russel Matthews, zarządzający w BlueBay, spodziewa się pewnego rozlania się na inne kraje skutków włoskiego impasu i większej zmienności na rynku w ciągu najbliższych tygodni.

Michael Leister, strateg rynku długu w Commerzbanku uważa, że rynek może teraz zechcieć sprawdzić determinację Mario Draghiego w obronie strefy euro, deklarowaną w lipcu minionego roku.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos