Tajemnicza śmierć rzecznika banku Monte Paschi

David Rossi, szef działu komunikacji zewnętrznej wstrząsanego skandali banku Monte Paschi di Siena został znaleziony martwy w siedzibie tej instytucji.

Aktualizacja: 15.02.2017 05:22 Publikacja: 07.03.2013 11:59

Tajemnicza śmierć rzecznika banku Monte Paschi

Foto: Bloomberg

Jego ciało było przykryte prześcieradłem i leżało pod otwartym oknem zorientowanym na boczną uliczkę. Prokuratura dopiero sprawdza, czy Rossi popełnił samobójstwo, ale agencje prasowe ANSA i AGI podały już, że rzecznik odebrał sobie życie.

Dom Rossiego został kilka tygodni temu przeszukany przez śledczych w związku z wielką aferą finansową w Monte Paschi. Bank ten ukrywał w 2008 r. straty za pomocą skomplikowanych i ryzykownych transakcji na derywatach. Pierwsza z tych transakcji, "Projekt Santorini" została zawarta z Deutsche Bankiem i pozwoliła ukryć 367 mln euro strat. Druga, "Aleksandria", przeprowadzona z Nomurą, pozwoliła mu "nie przyznać się" w raporcie kwartalnym do 200 mln euro strat na instrumentach powiązanych z amerykańskim rynkiem hipotecznym.

To nie jedyne "szkielety w szafie" Monte Paschi. Włoska prokuratura przygląda się nabyciu przez ten bank w 2007 r. włoskiego pożyczkodawcy Antonveneta.

Monte Paschi zapłacił za niego hiszpańskiemu Banco Santander 9 mld euro, o 60 proc. więcej niż Santander wydał kilka miesięcy wcześniej na przejęcie Antonvenety. Prokuratura sprawdza m.in., czy 1,6 mld euro z tej sumy nie trafiło na tajny fundusz przeznaczony dla włoskiej lewicy. Monte Paschi jest kontrolowany przez lokalną fundację należącą do samorządu regionu, od lat będącego w rękach centrolewicowej Partii Demokratycznej. Politycy związani z byłym premierem Silvio Berlusconim wykorzystywali więc aferę w kampanii wyborczeh, by uderzać zarówno w lewicę, współodpowiedzialną za nieprawidłowości w Monte Paschi, jak i w premiera Mario Montiego, który udzielił temu bankowi pomocy. Gulio Tremonti, były minister finansów, szedł jeszcze dalej i sugerował współodpowiedzialność za aferę Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Draghi był szefem Banku Włoch wtedy, gdy Monte Paschi dokonywał oszustw księgowych z udziałem derywatów oraz przejął za podejrzanie za wysoką cenę Antonvenetę. Beppe Grillo, przywódca Ruchu Pięciu Gwiazdek, twierdził zaś, że w bilansie Monte Paschi jest dziura na 14 mld euro, co zostało szybko przez bank zdementowane.

Monte Paschi to najstarszy pożyczkodawca świata. Został założony w 1472 r.

Przewodniczącym jego rady nadzorczej jest Alessandro Profumo, były prezes banku UniCredit.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową