OECD umożliwiła gigantom unikanie płacenia podatków. Rachunek? Ponad 100 miliardów dolarów

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zakwaterowana w dawnym paryskim zamku Rothschildów jest obarczana winą za to, że wielkie firmy ponadnarodowe, jak Google, Hewlett-Packard, czy Amazon, mają możliwość unikania płacenia podatków

Aktualizacja: 15.02.2017 04:21 Publikacja: 19.03.2013 14:03

OECD umożliwiła gigantom unikanie płacenia podatków. Rachunek? Ponad 100 miliardów dolarów

Foto: Bloomberg

Nieściągnięte daniny w USA i Europie podsumowano na ponad 100 miliardów dolarów.  Chodzi o możliwości legalnego transferowania zysków do spółek zależnych funkcjonujących w rajach podatkowych.

- Oficjele OECD pogrążali się coraz bardziej ślepo stosując błędne podejście umożliwiające spółkom ponadnarodowym unikanie płacenia podatków – grzmi Sol Piccciotto, emerytowany profesor prawa na brytyjskim Lancaster University. Organizacja długo miała bliskie relacje z biznesem. Jej trzej czołowi przedstawiciele odpowiedzialni za politykę podatkową w ostatnich latach odeszli do firm, które doradzają korporacjom jak zmniejszyć zobowiązania wobec fiskusa.

Roczny budżet OECD wynosi 460 milionów dolarów i jest finansowany przez 34 kraje członkowskie, w pierwszym rzędzie przez Stany Zjednoczone, Japonię i europejską czołówkę. Jednak konferencje OECD w dużej mierze sponsorowane są przez firmy doradcze, które przeznaczyły na ten cel setki tysięcy dolarów. W 2010 roku waszyngtońską konferencję sponsorowały PricewaterhouseCoopers i kancelaria prawna Mayer Brown, doradzająca firmom w kwestii strategii podatkowej w rajach.

Teraz OECD ma nowy zespół specjalistów podatkowych i próbuje przeprowadzić reformy. W ubiegłym miesiącu na prośbę  państw G20 ogłosiła obszerny, krytyczny raport odnośnie do transferu zysków. Plan działania w tym zakresie ma przedstawić  do lipca.

- Nie można usprawiedliwić lokowania wszystkich zysków na Bermudach – mówi Pascal Saint-Amans, dyrektor Centrum Polityki Podatkowej i Administracji w OECD. Zwraca on uwagę, że w przeszłości rządy nie domagały się zmian i nie było politycznej presji by zająć się transferem zysków. Obecnie tego rodzaju naciski są coraz silniejsze, gdyż wiele rządów ogranicza wydatki i zwiększa obciążenia podatkowe by łatać dziury w budżecie. Łączny deficyt 27 państw Unii Europejskiej na koniec trzeciego kwartału minionego roku wyniósł 521,6 miliarda euro. W tym roku Stanom Zjednoczonym grozi niedobór w budżecie w wysokości 845 miliardów dolarów.

W ubiegłym miesiącu ministrowie finansów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii  w liście do gazety 'Financial Times' argumentowali, że nie można tolerować unikania płacenia podatków przez duże  przedsiębiorstwa, kiedy rodziny i małe firmy muszą płacić więcej.

Korporacje kontratakują. General Electric wysłał do Paryża swoich czołowych specjalistów od  podatków międzynarodowych , by skłonili OECD do zmiany jej propozycji odnośnie spółek zależnych występujących w rajach jedynie pod postacią skrytek pocztowych.

Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Gospodarka światowa
Jak Ameryka może teraz przemodelować Bliski Wschód
Gospodarka światowa
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Gospodarka światowa
Microsoft znów redukuje zatrudnienie
Gospodarka światowa
Cła Trumpa mogą uderzyć w hossę na giełdzie w Tokio
Gospodarka światowa
Banki powiększyły dywidendy