Analitycy szacowali wartość tego wskaźnika na 48,2 pkt. Jego odczyt poniżej 50 punktów oznacza spadek aktywności w badanej branży.
Marcowy spadek oznacza przyspieszenie tempa pogarszania się koniunktury gospodarczej w tym rejonie w drugim z rzędu miesiącu. Z wyjątkiem stycznia ub.r., kiedy odnotowano lekki wzrost PMI, aktywność gospodarcza w strefie euro zmniejsza się sukcesywnie od września 2011 r.
Według wstępnych danych?produkcja przemysłowa zmniejszyła się w marcu najbardziej od grudnia, a aktywność w sektorze usługowym odnotowała spadek największy od października.
Z ankiety przeprowadzonej wśród 2 tys. firm wynika także, że w obu badanych sektorach przybywa coraz mniej nowych spółek, a zatrudnienie spadało w marcu 15 miesiąc z rzędu. Przedsiębiorstwa potrzebują coraz mniej pracowników, bo dostają coraz mniej zamówień i muszą ograniczać możliwości produkcyjne.
Wyniki marcowej ankiety potwierdziły duże zróżnicowanie koniunktury w poszczególnych krajach strefy euro, co było szczególnie widoczne między jej największymi gospodarkami. We Francji aktywność zarówno w przemyśle, jak i w usługach spadła najbardziej do marca 2009 r. Łączny PMI wyniósł tam 42,1 pkt, najmniej od marca 2009 r. W Niemczech PMI Composite utrzymał się w strefie wzrostu (51 pkt wobec 53,3 pkt w lutym), ale jest najniżej od trzech miesięcy. PMI dla przemysłu – 49,8 pkt – i tam wskazuje na spadek aktywności.