Oferta publiczna wyceniła całą spółkę na 2,5 mld euro. To największy giełdowy debiut w Belgii od 2007 r., czyli od IPO firmy metalurgicznej Nyrstar.
Oferta bpost cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. 21 proc. sprzedawanych akcji trafiło do belgijskich inwestorów detalicznych, a około 10 proc. do inwestorów detalicznych z Japonii. Spółka bpost kontroluje niemal cały belgijski rynek pocztowy. Nawet po ofercie publicznej 50,1 proc. jej akcji pozostało w rękach państwa i nic obecnie nie wskazuje, by pakiet ten został szybko sprzedany. CVC wciąż posiada 21,5 proc. akcji bpost.
– Wielu inwestorów zarówno instytucjonalnych, jak i detalicznych, dobrze przyjęło naszą ofertę, wskazując, że popierają nasze plany strategiczne. To kamień milowy w historii bpost – mówi Johnny Thijs, prezes bpost.
Do wejścia na londyńską giełdą szykuje się też brytyjska poczta Royal Mail. Rząd niedawno potwierdził te plany, a oferta publiczna może sięgnąć 2,5 mld funtów. Do sprzedaży akcji Royal Mail dojdzie prawdopodobnie w drugiej połowie roku.
Przeprowadzić ofertę publiczną może również Poczta Polska. Do IPO doszłoby w ciągu trzech lat. Skarb Państwa zachowałby w spółce 51 proc. udziałów.