The Wall Street Journal: Włochy z pomocą bankom

Minister gospodarki Włoch Fabrizio Saccomanni uważa, że tamtejszy bank centralny może być wart nawet 7 mld euro.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:46 Publikacja: 04.11.2013 05:00

The Wall Street Journal: Włochy z pomocą bankom

Foto: Bloomberg

To pierwsze rządowe oszacowanie jego wartości dokonane w ramach działań zmierzających do bardziej realistycznego wycenienia akcji banku centralnego.

Bank Włoch, jeden z niewielu w Europie, w którym banki komercyjne mają swoje udziały, podjął się oszacowania wartości akcji, które zostały wyemitowane w 1936 r. i od tego czasu nigdy nie były rewaloryzowane.

Dwa największe włoskie banki, Intesa Sanpaolo i UniCredit, mają największe udziały w banku centralnym, odpowiednio 42,5 proc. i 22,1 proc.

Jeśli kapitał udziałowców banku zostanie zrewaloryzowany, to banki komercyjne mające w nim swoje udziały mogą liczyć na poprawę bazy kapitałowej. Nawet jeśli to podniesienie kapitału będzie niewielkie, to niektórym bankom może to pomóc w wypełnieniu kryteriów kapitałowych wymaganych w strefie euro.

Cena akcji nie była podnoszona od lat trzydziestych minionego stulecia. Są one obecnie warte 156 tys. euro w księgach jego udziałowców. Eksperci są zgodni co do tego, że nie oddaje to ich obecnej wartości.

Podczas przesłuchań w komisji parlamentarnej minister Saccomanni powiedział, że bank centralny jest wyceniany między 5 a 7 mld euro, co oznaczałoby znaczące wzmocnienia zarówno dla rządu, jak i dla udziałowców banku centralnego.

Liczby podane przez ministra Saccomanniego są już krytykowane, przy czym zwolennicy rządu uważają je za zbyt niskie. – 5 czy 7 mld euro jest o tysiące lat świetlnych oddalone od rzeczywistości – powiedział Renato Brunetta z partii Silvio Berlusconiego. Uważa on, że przy zysku netto banku centralnego w 2012 r. na poziomie 2,5 mld euro, jego wartość powinna sięgnąć 25 mld euro, przy wskaźniku C/Z wynoszącym średnio 10.

Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu