Skandynawia podzielona, Dania nie chce wyrywać się do przodu

Kopenhaga nie będzie już się ścigać z innymi krajami w zaostrzaniu reguł dla banków i nowe regulacje zamierza wprowadzać w rytmie zbliżonym do pozostałych państw Unii Europejskiej. Oznacza to zerwanie wspólnego frontu ze Szwecja, a także to, że Dania, której obywatele są najbardziej zadłużeni na świecie, odstaje od sąsiadów nordyckich w walce z trudnościami.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:01 Publikacja: 04.11.2013 13:30

Skandynawia podzielona, Dania nie chce wyrywać się do przodu

Foto: Bloomberg

- Nie ma sensu by Dania samodzielnie posuwała się do przodu nie wiedząc, co zaproponuje Unia Europejska - oświadczył Benny Engelbrecht, rzecznik rządzących socjaldemokratów w parlamentarnej komisji zajmującej się biznesem.  Henrik Sass Larsen, minister ds. biznesu ujął to bardziej treściwie: - Reguły muszą być wyrównane w całej Unii Europejskiej.

Płynące z Kopenhagi komentarze są sprzeczne z wizją nakreśloną przez Petera Normana, szwedzkiego ministra d/s  rynków finansowych, który w ubiegłym tygodniu nalegał na regionalnych partnerów by opracować wspólny zestaw reguł dla Skandynawii.

Szwecja, która podobnie jak Dania ma sektor bankowy z aktywami stanowiącymi prawie czterokrotność produktu krajowego brutto narzuciła bankom jedne z najbardziej surowych na świecie standardy. Anders Borg, minister finansów, zapowiedział, że standardy nadal będą zaostrzane. Popiera on apele Riksbanku (bank centralny)  by bardziej niż podwoić wymogi dotyczące aktywów hipotecznych.

Szwecja i sąsiednia Norwegia zaostrzają standardy dla banków  częściowo z tego powodu, że nadzór boi się  pęknięcia banki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Z kolei w Danii bańka pękła w 2008 r. i ceny domów spadły o 20 proc.

- Duńska gospodarka jest w całkowicie odmiennej sytuacji niż szwedzka i norweska - wskazuje Jesper Berg, odpowiadający za zagadnienia regulacyjne w Nykredit Realkredit. Zdziwi się, jak podkreśla, jeśli ceny  nieruchomości w Szwecji i Norwegii nie spadną. Dlatego, dodaje, tamtejsze banki stoją wobec innych wyzwań niż duńskie.

W przeciwieństwie do duńskich szwedzkie banki  z ostatniego kryzysu finansowego wyszły obronną ręką, co pomogło takim graczom jak  Nordea Bank, Swedbank  i Svenska Handelsbanken zgromadzić rezerwy bez uszczerbku dla stóp zwrotu.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.