Zysk ING Groep lepszy od prognoz, reorganizacja zakończy się wcześniej

ING Groep, największa w Holandii spółka finansowa, inwestor strategiczny ING Banku Śląskiego, zakończy reorganizację dwa lata wcześniej niż planowano. Uzyskała zgodę nadzoru na połączenie swojej ubezpieczeniowej firmy działającej w Japonii z operacjami europejskimi w przewidzianej na przyszły rok pierwotnej ofercie akcji.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:43 Publikacja: 06.11.2013 09:46

Zysk ING Groep lepszy od prognoz, reorganizacja zakończy się wcześniej

Foto: Bloomberg

Porozumienie osiągnięte z Komisją Europejską przewiduje, że ING przyspieszy sprzedaż swojego europejskiego biznesu ubezpieczeniowego oraz zarządzania inwestycjami i zakończy ten proces do 31 grudnia 2016, dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Termin sprzedaży ponad 50-proc. pakietu udziałów w ING Life Japan  przedłużono o dwa lata do końca 2015 r., gdyż dotąd nie znaleziono kupca.

Prezes Ralph Hamers od objęcia steru w październiku zmniejszył udziały ING w amerykańskiej filii ubezpieczeniowej do około 57 proc. i osiągnął porozumienie z rządem Holandii, co do tego w jaki sposób zostaną sprzedane amerykańskie obligacje hipoteczne przejęte przez państwo w ramach operacji ratunkowej w 2009 r.

Dzisiaj ING Groep opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał kiedy to wypracowała większy zysk niż prognozowali analitycy. Zarobek wyniósł 101 milionów euro i był o 85 proc. mniejszy niż rok wcześniej z powodu odpisu w wysokości 950 milionów euro w związku ze sprzedażą południowokoreańskiego biznesu życiowego. Siedmiu ekspertów uczestniczących w sondażu Bloomberga średnio spodziewało się  27,3 mln euro straty.

Zysk bez pozycji jednorazowych wzrósł o 5,6 proc. do 891 milionów euro wobec średniej prognoz analityków na poziomie 899 mln euro.

Wczoraj na giełdzie w Amsterdamie akcje ING Groep potaniały o 3,9 proc. do 9,28 euro, a wartość rynkowa holenderskiej spółki wynosiła 35,6 miliarda euro. Od początku roku zwiększyła się o 31 proc. Dzisiaj walory ING drożeją o ponad 2 proc.

Dzisiaj przypada termin zwrotu rządowi 1,13 miliarda euro uzyskanych od państwa w 2008 r. wraz z odsetkami, co zwiększa szanse na powrót do wypłaty dywidendy akcjonariuszom.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.