Ożywienie w strefie euro zwolniło tempo

Strefa euro › Inwestorzy liczą, że pogorszenie danych gospodarczych skłoni EBC do luzowania polityki.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:42 Publikacja: 07.11.2013 05:00

Ożywienie w strefie euro zwolniło tempo

Foto: GG Parkiet

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro spadł z 52,2 pkt we wrześniu do 51,9 pkt w październiku. Indeks ten nadal wskazuje na ekspansję w sektorze prywatnym eurolandu, a jego odczyt okazał się lepszy od wstępnych danych (51,5 pkt), ale analitycy interpretują to jako kolejny dowód na to, że ożywienie gospodarcze w Europie jest rozczarowująco wolne.

Wolniejsza poprawa

Powolne ożywienie jest napędzane w dużej mierze przez poprawę sytuacji w przemyśle. PMI dla tej branży (opublikowany w poniedziałek) niespodziewanie wzrósł w październiku do 51,3 pkt. Sektor usług w strefie euro również wciąż doświadcza ekspansji, ale w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej.  Usługowy PMI spadł z 52,2 pkt we wrześniu do 51,6 pkt w październiku.

Spowolnienie tempa ożywienia w branży usługowej dotknęło największych gospodarek strefy euro: Niemcy (spadek PMI z 53,7 pkt do 52,9 pkt), Francję (spadek z 51 pkt do 50,9 pkt) i Włochy (spadek z 52,7 pkt do 50,5 pkt). Hiszpański usługowy PMI co prawda lekko wzrósł – z 49 pkt do 49,6 pkt – ale wciąż pozostaje na „recesyjnym terytorium".

O tym, że kondycja gospodarcza strefy euro jest wciąż krucha, może również świadczyć wrześniowy spadek sprzedaży detalicznej o 0,6 proc., który nastąpił po sierpniowym wzroście o 0,5 proc.

Nadzieja w EBC

Choć odczyty PMI wskazują, że ożywienie w strefie euro wciąż jest rozczarowująco wolne, to większość europejskich indeksów giełdowych w środę po południu lekko zyskiwała. Inwestorzy uznali, że nie najlepsze dane gospodarcze skłonią Europejski Bank Centralny do luzowania polityki.

– To zwiększa presję na EBC, by zrobił coś, by wzmocnić ożywienie. Szczególnie, że inflacja w strefie euro wyhamowała do 0,7 proc., czyli znacznie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc., i wzrosły obawy przed deflacją. Sprawa nowych impulsów stymulacyjnych dla gospodarki nie jest jednak jeszcze przesądzona, gdyż decydenci zauważają, że sytuacja gospodarcza w strefie euro mocno się poprawiła. PMI już czwarty miesiąc z rzędu wskazują na wzrost gospodarczy – twierdzi Chris Williamson, ekonomista Markit Economics, firmy przygotowującej sondaże PMI.

Dzisiaj EBC ogłosi swoje decyzje w sprawie polityki pieniężnej. 67 z 70 ekonomistów    biorących udział w ankiecie agencji Bloomberga spodziewa się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie 0,5 proc. Trzech prognozuje cięcie stóp do 0,25 proc.

[email protected]

Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu