Ożywienie w strefie euro zwolniło tempo

Strefa euro › Inwestorzy liczą, że pogorszenie danych gospodarczych skłoni EBC do luzowania polityki.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:42 Publikacja: 07.11.2013 05:00

Ożywienie w strefie euro zwolniło tempo

Foto: GG Parkiet

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro spadł z 52,2 pkt we wrześniu do 51,9 pkt w październiku. Indeks ten nadal wskazuje na ekspansję w sektorze prywatnym eurolandu, a jego odczyt okazał się lepszy od wstępnych danych (51,5 pkt), ale analitycy interpretują to jako kolejny dowód na to, że ożywienie gospodarcze w Europie jest rozczarowująco wolne.

Wolniejsza poprawa

Powolne ożywienie jest napędzane w dużej mierze przez poprawę sytuacji w przemyśle. PMI dla tej branży (opublikowany w poniedziałek) niespodziewanie wzrósł w październiku do 51,3 pkt. Sektor usług w strefie euro również wciąż doświadcza ekspansji, ale w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej.  Usługowy PMI spadł z 52,2 pkt we wrześniu do 51,6 pkt w październiku.

Spowolnienie tempa ożywienia w branży usługowej dotknęło największych gospodarek strefy euro: Niemcy (spadek PMI z 53,7 pkt do 52,9 pkt), Francję (spadek z 51 pkt do 50,9 pkt) i Włochy (spadek z 52,7 pkt do 50,5 pkt). Hiszpański usługowy PMI co prawda lekko wzrósł – z 49 pkt do 49,6 pkt – ale wciąż pozostaje na „recesyjnym terytorium".

O tym, że kondycja gospodarcza strefy euro jest wciąż krucha, może również świadczyć wrześniowy spadek sprzedaży detalicznej o 0,6 proc., który nastąpił po sierpniowym wzroście o 0,5 proc.

Nadzieja w EBC

Choć odczyty PMI wskazują, że ożywienie w strefie euro wciąż jest rozczarowująco wolne, to większość europejskich indeksów giełdowych w środę po południu lekko zyskiwała. Inwestorzy uznali, że nie najlepsze dane gospodarcze skłonią Europejski Bank Centralny do luzowania polityki.

– To zwiększa presję na EBC, by zrobił coś, by wzmocnić ożywienie. Szczególnie, że inflacja w strefie euro wyhamowała do 0,7 proc., czyli znacznie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc., i wzrosły obawy przed deflacją. Sprawa nowych impulsów stymulacyjnych dla gospodarki nie jest jednak jeszcze przesądzona, gdyż decydenci zauważają, że sytuacja gospodarcza w strefie euro mocno się poprawiła. PMI już czwarty miesiąc z rzędu wskazują na wzrost gospodarczy – twierdzi Chris Williamson, ekonomista Markit Economics, firmy przygotowującej sondaże PMI.

Dzisiaj EBC ogłosi swoje decyzje w sprawie polityki pieniężnej. 67 z 70 ekonomistów    biorących udział w ankiecie agencji Bloomberga spodziewa się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie 0,5 proc. Trzech prognozuje cięcie stóp do 0,25 proc.

[email protected]

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.