Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nadwyżka wzrosła w minionym roku do 215,3 mld euro ze 189,2 mld euro w 2013 r. – poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Stanowi to 7,4 produktu krajowego brutto i wyraźnie przewyższa chińską nadwyżkę, która w minionym roku wyniosła 176,7 mld euro.
Dane te opublikowano akurat podczas spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych G20 w Stambule, co zapewne na nowo rozpali krytykę niemieckiej polityki gospodarczej przez instytucje takie Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.