Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo to w ub.r. całkowity popyt na kruszec zmalał o 4 proc., do 3923,7 ton. To najmniej od 2009 r.
Banki centralne dokupują złota konsekwentnie od pięciu lat. Wcześniej przez dwie dekady zmniejszały zaangażowanie w ten kruszec. Zmianę ich nastawienia sprowokowała m.in. niekonwencjonalna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej w ostatnich latach. Banki centralne państw wschodzących się obawiały, że spowoduje ona załamanie dolara, co uderzyłoby w wartość ich rezerw dewizowych. Zastępowały więc aktywa dolarowe złotem. Obecnie do zakupów kruszcu banki centralne popychają rekordowo niskie rentowności bezpiecznych obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Gabinet Shigeru Ishiby stracił większość w wyższej izbie parlamentu, a wielu analityków spodziewa się umocnienia japońskiej waluty przed końcem roku.