Piraci europejskiej unii walutowej

Nawet jeśli Grecja będzie zmuszona powrócić do drachmy, dla zwykłych ludzi dominującą walutą w codziennym obiegu długo pozostanie euro. Kraj będzie pasażerem na gapę eurolandu.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:10 Publikacja: 22.02.2015 15:04

Europejski Bank Centralny oficjalnie nie zachęca do jednostronnej euroizacji, ale de facto toleruje

Europejski Bank Centralny oficjalnie nie zachęca do jednostronnej euroizacji, ale de facto toleruje ją w przypadku Czarnogóry i Kosowa.

Foto: Bloomberg

Strefę euro znów dotknął kryzys egzystencjalny. Po tym, gdy nowy grecki rząd postawił się troice w kwestii fiskalnego zaciskania pasa i redukcji długu, zaczęto odgrzewać scenariusze awaryjne dotyczące wyjścia Grecji z eurolandu. Żaden mechanizm uporządkowanego „wyproszenia" jakiegokolwiek kraju z unii walutowej nie istnieje, więc jeśli do Grexitu dojdzie, będzie to eksperyment na wielką skalę o nieobliczalnych konsekwencjach. – Gdy portugalskie rodziny lub hiszpańscy biznesmeni zobaczą, jak euro zamieniają się w drachmy, będą wyciągali pieniądze z kont. To się może zamienić w run na banki. Inwestorzy będą spekulować, który kraj będzie następnym kandydatem do wyjścia. To podważy cały projekt euro – ostrzega Barry Eichengreen, znany ekonomista z Uniwersytetu Berkeley. Dla wierzycieli Grecji Grexit będzie najprawdopodobniej oznaczał restrukturyzację jej zadłużenia. Grecka gospodarka wpadnie w głęboką recesję, której towarzyszyć będą wysoka inflacja oraz kryzys bankowy. W tym scenariuszu tracą wszyscy. Grecki minister finansów Yanis Varoufakis mówił, że euroland jest jak Hotel California – można się tam zameldować, ale wymeldowanie się jest już niemożliwe. Czy realny jest więc scenariusz, w którym zbankrutowana i odcięta od międzynarodowej pomocy Grecja przestaje być uznawana za członka strefy euro i nadal się posługuje wspólną walutą?

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu