Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejski Bank Centralny oficjalnie nie zachęca do jednostronnej euroizacji, ale de facto toleruje ją w przypadku Czarnogóry i Kosowa.
Strefę euro znów dotknął kryzys egzystencjalny. Po tym, gdy nowy grecki rząd postawił się troice w kwestii fiskalnego zaciskania pasa i redukcji długu, zaczęto odgrzewać scenariusze awaryjne dotyczące wyjścia Grecji z eurolandu. Żaden mechanizm uporządkowanego „wyproszenia" jakiegokolwiek kraju z unii walutowej nie istnieje, więc jeśli do Grexitu dojdzie, będzie to eksperyment na wielką skalę o nieobliczalnych konsekwencjach. – Gdy portugalskie rodziny lub hiszpańscy biznesmeni zobaczą, jak euro zamieniają się w drachmy, będą wyciągali pieniądze z kont. To się może zamienić w run na banki. Inwestorzy będą spekulować, który kraj będzie następnym kandydatem do wyjścia. To podważy cały projekt euro – ostrzega Barry Eichengreen, znany ekonomista z Uniwersytetu Berkeley. Dla wierzycieli Grecji Grexit będzie najprawdopodobniej oznaczał restrukturyzację jej zadłużenia. Grecka gospodarka wpadnie w głęboką recesję, której towarzyszyć będą wysoka inflacja oraz kryzys bankowy. W tym scenariuszu tracą wszyscy. Grecki minister finansów Yanis Varoufakis mówił, że euroland jest jak Hotel California – można się tam zameldować, ale wymeldowanie się jest już niemożliwe. Czy realny jest więc scenariusz, w którym zbankrutowana i odcięta od międzynarodowej pomocy Grecja przestaje być uznawana za członka strefy euro i nadal się posługuje wspólną walutą?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.