Morgan Stanley: wyceniamy Apple na bilion dolarów

Na początku lutego cena akcji Apple’a osiągnęła pułap 122 dolarów, co wywindowało kapitalizację do rekordowej wartości 700 mld dolarów. Obecnie akcje kosztują już 129 dolarów, a według najnowszych prognoz Morgan Stanley wkrótce zdrożeją do 160 dolarów. Co przemawia za takim scenariuszem?

Aktualizacja: 06.02.2017 21:40 Publikacja: 03.03.2015 14:11

Morgan Stanley: wyceniamy Apple na bilion dolarów

Foto: Bloomberg

W raporcie datowanym na 2 marca zespół analityków pod kierownictwem Katy L. Huberty podtrzymał zalecenie „kupuj" akcje Apple'a podnosząc cenę docelową z 133 do 160 dolarów – wypada zaznaczyć, że jest to jeden z najbardziej byczych raportów na rynku.

- Początek prac Apple'a nad uruchomieniem masowej produkcji samochodu może w ciągu najbliższych 12 miesięcy popchnąć wycenę spółki do wartości 1 biliona dolarów, z obecnego poziomu 750 mld dolarów - ocenia zespół analityków Morgan Stanley.

Specjaliści podkreślają, że Apple zbudował najbardziej wartościową platformę technologiczną na świecie. Klienci są wyjątkowo lojalni i chętnie kupują kolejne gadżety z nadgryzionym jabłuszkiem w logo.

- Bieżąca wycena nie odzwierciedla potencjału platformy technologicznej Apple. Nasz nowy scenariusz bazowy zakłada wzrost kursu do 160 dolarów. Zakładamy, że w 2015 r. spółka będzie wyceniana przy wskaźniku cena do zysku (P/E) w wysokości 18x, co nie odbiega od mnożników dla pozostałych spółek z branży takich jak Microsoft, Google, Facebook czy Oracle – czytamy w raporcie.

Aktualizując rekomendację Morgan Stanley odświeżył także tzw. Bull Case, czyli skrajnie optymistyczny scenariusz.

- W byczym scenariuszy zwiększyliśmy 12-miesięczną ceną docelową z 150 do 190 dolarów. Zakładamy w nim mnożnik P/E na 2015 rok wysokości 19x (wcześniej 18x) – piszą analitycy Morgan Stanley.

Z prognoz zebranych przez agencję Bloomberg (wśród wszystkich brokerów i banków – red.) wynika, że w perspektywie najbliższych 12-miesięcy akcje Apple'a zdrożeją o 5,8 proc. 136,5 dolarów.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami