Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy jakiekolwiek normalne państwo traktowałoby jako uchodźców ludzi, którzy próbują siłą sforsować jego granice, nie podają swojej tożsamości ani kraju pochodzenia, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że przybyli z rejonu, w którym roi się od terrorystów? Gdy Węgry próbują powstrzymać tę inwazję, spotykają się z agresją Berlina i Wiednia.
Kryzys imigracyjny w Europie wywołuje zrozumiałe emocje. Jedni epatują rozczulającymi obrazkami przedstawiającymi przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki jako prześladowanych i nie znajdujących zrozumienia, pokojowo nastawionych cywilów uciekających przed okrutną wojną. Inni widzą w nich hordę współczesnych barbarzyńców – obce ludy, zmierzające do Europy dlatego, że skusiło ich jej bogactwo i słabość. Dla jednych komentatorów to kryzys humanitarny, dla innych wojna hybrydowa wszczęta przez Państwo Islamskie. Podzieleni w sprawie tzw. uchodźców są również ekonomiści i analitycy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.