Ponad 6 bilionów dolarów w bankowej szarej strefie

Jaka jest kondycja chińskich banków. Czy inwestorzy wiedzą więcej niż nadzór?

Aktualizacja: 06.02.2017 17:59 Publikacja: 28.09.2015 11:56

Ponad 6 bilionów dolarów w bankowej szarej strefie

Foto: Bloomberg

Bardziej ryzykowne chińskie banki coraz więcej pieniędzy swoich klientów angażują w finansowanie przedsięwzięć nie uwzględnianych w rejestrach pożyczkowych utrudniając agencjom ratingowym rzeczywistą ocenę jakości ich aktywów.

W bilansach takie pozycje figurują jako „wierzytelności:. Często chodzi głównie o trusty oraz produkty oferowane zamożnym klientom, wskazuje agencja Moody's Investors Service. Fitch Ratings, inna amerykańska firma ratingowa narzeka, że trudno jest określić skalę tego zjawiska W przypadku banków giełdowych spoza wielkiej czwórki inwestycje krótkoterminowe i inne aktywa obejmujące też wierzytelności w pierwszym półroczu wzrosły o 25 proc. w porównaniu ze zwyżką wartości pozostałych aktywów o 12 proc.

Wolniejszemu wzrostowi drugiej gospodarki świata w ostatnich miesiącach towarzyszyła „wciąż znacząca" ekspansja kredytu, co skłoniło agencję Standard&Poor's do zredukowania ze stabilnej do negatywnej perspektywy ekonomicznego ryzyka chińskiego sektora bankowego .

Wartość aktywów ulokowanych w chińskiej szarej strefie bankowej na koniec 2014 Moodys oszacowała na 41 bilionów juanów (6,4 biliona dolarów). Stały się one bardziej atrakcyjne kiedy pięć redukcji stóp procentowych dokonanych przez Ludowy Bank Chin od listopada ograniczyło zyski z akcji kredytowej.

- Obawiamy się, że niektóre takie inwestycje służą obchodzeniu restrykcji kredytowych- przyznaje Grace Wu, dyrektor w Fitch w Hongkongu. Podkreśla, że w przeciwieństwie do klasycznych bankowych pożyczek nie są one uwzględniane w rezerwach na spłatę takich kredytów. Właśnie dlatego trudno jest ocenić jakość aktywów.

Nieprzejrzystość ekspozycji kredytowej chińskich banków pomaga wyjaśnić dlaczego są one wyceniane jak gdyby inwestorzy spodziewali się, że w 2016 roku odsetek kredytów niespłacanych wyniesie 10-12 proc., co w innych krajach oznaczałoby „poważny kryzys kredytowy", wskazuje Wei Hou, analityk bankowy w Sanford C. Bernstein. Według chińskiej komisji nadzoru bankowego odsetek ten wynosi obecnie 1,5 proc.

Szara strefa w chińskiej bankowości pojawiła się jako sposób obejścia przez banki ograniczeń w akcji kredytowej umożliwiając też oszczędzającym uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż legalnie oferowane przez depozyty.

W przypadku Shanghai Pudong Development Bank Co.'na koniec czerwca 2015 roku wierzytelności stanowiły około jednej czwartej aktywów. Wynosiły one 1,1 biliona juanów z czego 82 proc. stanowiły trusty oraz plany asset management kupujące pożyczki trustów, a 11 proc. stanowiły produkty zarządzania majątkiem oferowane przez inne banki.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?