Polityka pieniężna: Zapiski strażaka kryzysu

Amerykańskie władze powinny były szukać winnych kryzysu finansowego wśród jednostek, a nie firm. Tych ostatnich nie można bowiem aresztować. A skoro za nadużycia finansowe nie grozi kara pozbawienia wolności, trudno będzie im zapobiegać – uważa Ben Bernanke, były przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:47 Publikacja: 06.10.2015 06:00

Ben Bernanke, były przewodniczący Rezerwy Federalnej w latach 2006–2014.

Ben Bernanke, były przewodniczący Rezerwy Federalnej w latach 2006–2014.

Foto: Archiwum

Taki pogląd Bernanke zaprezentował w niedzielnym wywiadzie dla „USA Today" zapowiadającym jego autobiograficzną książkę. – Wszystko, co [w świecie finansów - red.] poszło źle lub było nielegalne, było dziełem konkretnych ludzi, a nie abstrakcyjnych firm. Dlatego byłoby lepiej, aby większa odpowiedzialność spadała na jednostki – powiedział były szef Fedu.

Książka pod tytułem „Odwaga działania. Wspomnienia kryzysu i jego następstw„ („The Courage to Act: A Memoir of a Crisis and Its Aftermath") ukazała się w poniedziałek, nieco ponad półtora roku po tym, jak Bernanke zakończył drugą kadencję u sterów Fedu. Objął ją z początkiem 2006 r., niedługo przed pęknięciem bańki na amerykańskim rynku nieruchomości (domy zaczęły tanieć w sierpniu tamtego roku), co stało się zarzewiem kryzysu. W swojej autobiografii Bernanke broni reakcji władz na ten wstrząs, w tym niepopularnej w amerykańskim społeczeństwie pomocy finansowej, której Waszyngton udzielił bankom i innym instytucjom zagrożonym bankructwem. – Gdybyśmy nie ustabilizowali sektora finansowego, ze sporym prawdopodobieństwem USA znalazłyby się w depresji podobnej do tej z lat 30 XX w. – tłumaczył były szef Fedu dziennikarce „USA Today". – Byliśmy bardzo zdeterminowani, aby nie pozwolić na upadek także bankowi Lehman Brothers – dodał. Bankructwo tego legendarnego banku inwestycyjnego 15 września 2008 r. doprowadziło do paniki na rynkach finansowych.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe