Modły za najgorszą walutę świata

Prezydent kraju liczy na boską interwencję. W tym roku miejscowa straciła 45 proc. i jest najgorsza spośród 155 konkurentów.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:48 Publikacja: 16.10.2015 14:45

Modły za najgorszą walutę świata

Foto: Bloomberg

Edgar Lungu, prezydent Zambii, zaapelował do rodaków o modły. W najbliższą niedzielę odwołano mecze piłkarskie, bary, kluby nocne i inne lokale rozrywkowe mają być zamknięte. Za prezydentem murem stanęli liderzy kościoła (80 proc. spośród 15 - milionowej ludności Zambii to chrześcijanie).

Jak dotąd władzom nie udało się zahamować zjazdu kwachy, jak nazywa się zambijska waluta. Gospodarka pogrążona jest w kryzysie.

Kłopoty zaczęły się w ubiegłym roku, kiedy zanurkowała cena miedzi, a w tym roku pogorszyły się, gdyż niski poziom wód w hydroelektrowniach wywołał największy deficyt energii elektrycznej, który uderzył w biznesy.

Zambia jest drugim producentem miedzi w Afryce, a eksport tego metalu ma 70-proc. udział w dochodach z eksportu tego kraju. Spadek notowań miedzi obniży tempo wzrostu produktu krajowego do 3,4 proc. w 2015 roku i będzie ono najsłabsze od 17 lat., wskazują prognozy londyńskiego banku Barclays.

Na skutek suszy dramatycznie obniżył się poziom wody w Lake Kariba, gdzie usytuowane są hydroelektrownie. W Lusace, stolicy kraju przerwy w dostawach prądu trwały nawet 14 godzin dziennie.

- Deprecjacja kwachy wobec dolara spowodowała 30-100- proc. wzrost cen - stwierdza w swoim oświadczeniu biskup Joe Imakando. Ostrzega, że wzrost cen paliw jeszcze bardziej pogorszy sytuację. - Potrzebujemy boskiej interwencji - przyznał.

W tym roku rząd regularnie podnosił przewidywany poziom deficytu budżetowego. Ma on wynieść 6,9 proc. PKB. Niedawno minister finansów obiecał, że w 2016 zmniejszy się on do3,8 proc., ale analitycy i eksperci agencji ratingowych wątpią w realność osiągnięcia tego celu, gdyż wydatki z kasy państwa w tym roku mają zwiększyć się o 14 proc.

- Modlitwy, bez względu na ich liczbę,  nie zmienią faktu, że mamy deficyt fiskalny i nic nie robimy by go zredukować - skarży się Trevor Shimumba, dyrektor zarządzający Sub-Saharan Consulting Group Zambia. - Wiemy, że Bóg może dokonywać cudów, ale nie może zmienić ziemskich realiów - dodaje.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?