Powolna rekonwalescencja

Ożywienie gospodarcze w strefie euro, choć niemrawe, jest trwałe. Nie zahamuje go spowolnienie w największych gospodarkach wschodzących i związane z tym ochłodzenie w globalnym handlu – przewiduje Komisja Europejska.

Publikacja: 06.11.2015 05:23

Powolna rekonwalescencja

Foto: GG Parkiet

Najnowsze prognozy tej instytucji, zaprezentowane w czwartek, są tylko nieco bardziej ostrożne od poprzednich z wiosny br. W odniesieniu do Polski są nawet lepsze. Tempo wzrostu polskiego PKB w tym i kolejnych dwóch latach ma się utrzymywać na poziomie 3,5 proc. Dla porównania, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w opublikowanym tego samego dnia raporcie ocenił, że rozwój naszej gospodarki w 2016 r. wyhamuje do 3,3 proc. z 3,4 proc. w tym roku.

W maju KE oczekiwała, że gospodarka Eurolandu urośnie w tym roku o 1,5 proc., a w przyszłym o 1,9 proc. Obecnie sądzi, że bieżący rok będzie nieco lepszy (1,6 proc.), ale za to przyszły będzie nieco gorszy (1,8 proc.). Do 1,9 proc. tempo wzrostu gospodarki Eurolandu dojść ma dopiero w 2017 r. – Ożywienie gospodarcze było wspierane przez splot korzystnych czynników, w tym spadek cen ropy naftowej, relatywnie niski kurs wymiany euro i bardzo łagodną politykę pieniężną EBC. To pobudzało konsumpcję prywatną oraz eksport, ale mimo to tempo wzrostu gospodarczego pozostaje dość niemrawe w zestawieniu z siłą tych czynników – oceniła KE w raporcie.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale