Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.12.2015 05:17 Publikacja: 04.12.2015 05:17
Foto: Archiwum
Czy uważa pani, że ryzyko polityczne w Polsce już zostało w pełni odzwierciedlone w cenach aktywów, czy też czeka nas dalsza przecena ze względu na powyborczą niepewność?
Nasi analitycy zajmujący się rynkiem akcji wciąż są nastawieni ostrożnie wobec polskich aktywów, zwłaszcza akcji firm z sektora użyteczności publicznej. Jest to oczywiście związane z niepewnością co do środowiska regulacyjnego. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, więc potrzeba jeszcze czasu, by sytuacja się wyklarowała. Jeśli chodzi o kwestie makroekonomiczne, to potwierdza się moja opinia, że możliwe negatywne niespodzianki zostały już wcześniej odzwierciedlone w kursie złotego i rentownościach polskich obligacji. Nominacje ministra rozwoju i ministra finansów potwierdzają, że polityka gospodarcza nowej ekipy rządzącej będzie bardziej umiarkowana, niż mówiły najgorsze scenariusze. Wierzymy więc w polskie obligacje w długim terminie i w złotego w średnim terminie. Oczywiście polski rynek może czekać jeszcze około miesiąca niepewności. W kraju jest dużo politycznego hałasu związanego z powstawaniem nowego rządu i jego przyszłą polityką, ale pamiętajmy również, że grudzień to czas bardzo ważnych decyzji podejmowanych przez Fed i Europejski Bank Centralny. Z tego powodu w krótkim terminie będzie dużo zmienności na rynkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas