Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.05.2016 12:59 Publikacja: 08.05.2016 12:59
Ali al-Naimi
Foto: Bloomberg
80-letni dzisiaj Al-Naimi, który jak nikt inny potrafił ustabilizować ceny ropy, doprowadzić do ich zwyżki, bądź obniżenia - kiedy tego chciał - pozostanie doradcą rządu. To jednak, czego chciał najbardziej, to wyeliminowania z rynku amerykańskich „łupkarzy". I w dużej mierze mu się to udało.
Al-Falih jest zwolennikiem teorii, że ropa wcale nie musi kosztować po 80-100 dolarów za baryłkę i że przy rozsądnym zarządzaniu tym sektorem i dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki, co oznacza odejście od energetycznej monokultury, nawet 30 dol. za baryłkę jest do zaakceptowania. Jego zdaniem ustabilizowanie się cen ropy na tym poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu rozmiarów saudyjskiego rządu pozwoliłoby na restrukturyzację gospodarki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas