– Spółki utrzymują poziom wypłacanych dywidend nawet przy spadających zyskach i pojawia się ryzyko, że wypłacają je również wtedy, gdy nie znajduje to pokrycia finansowego w zyskach – ostrzega Robert Buckland, globalny strateg giełdowy z CitiResearch.

W ciągu minionych dwóch lat udział zysków wypłaconych w formie dywidend przez spółki z indeksu MSCI World wzrósł z 43 proc. do 51 proc. przy długoterminowej średniej na poziomie 46 proc. – wynika z analiz Citi.

Ta zmiana proporcji znajduje też odzwierciedlenie w nasilającej się dyskusji na temat natury i przeznaczenia rynków akcji po latach działalności banków centralnych, która załamała rentowność obligacji. Roczny przychód dostępny z inwestycji w papiery objęte indeksem Barcap Multiverse Bond wynosi 1,7 proc. i jest rekordowo niski według danych JPMorgan. Bank ten obliczył, że stopa dywidend na globalnym rynku akcji wyniosła 2,7 proc., a po uwzględnieniu środków na skupowanie przez spółki własnych akcji wzrasta do 3,4 proc.

Cięcia dywidend często wynikają z kłopotów spółek, ale ich szefowie muszą bilansować popyt akcjonariuszy z koniecznością inwestowania zysków.