Wzrost PKB tych państw dozna spowolnienia, jeżeli Trump wprowadzi w życie swoje obietnice wyborcze, przewidujące bardziej protekcjonistyczne podejście do handlu. – Światowa Organizacja Handlu (WTO) to katastrofa – mówił niedawno Trump.

Analitycy Nomury wskazują, że akcje chińskich firm nastawionych na eksport do USA mogą znaleźć się pod presją, jeśli pojawi się groźba podwyższenia ceł przez administrację Trumpa. W niekorzystnym położeniu znajdą się też firmy produkujące w Meksyku na amerykański rynek. Trump wielokrotnie zapowiadał, że będzie prowadził taką politykę, by spółki te przenosiły produkcję do USA, i że za pomocą nacisków handlowych skłoni Meksyk do sfinansowania budowy wielkiego muru granicznego mającego zmniejszyć nielegalną imigrację. Polityka Trumpa może uderzyć również w koreańskich producentów samochodów, jeśli Trump zdecyduje się na zmiany w układzie o wolnym handlu pomiędzy USA a Koreą Południową. Problemy mogą mieć też indyjskie firmy informatyczne, gdyż ich pracownikom będzie trudniej podróżować do USA z powodu zaostrzenia polityki wizowej.

Zdaniem ekspertów Nomury rządy Trumpa mogą przyczynić się do osłabienia walut takich jak np. koreański won, jeśli republikańska administracja zażąda od azjatyckich sojuszników większego wkładu w sojusze obronne. Gdyby w wyniku sporu między Waszyngtonem i Seulem doszło do wycofania amerykańskich wojsk z Korei Płd., to wzrosłoby ryzyko wojny w Azji Wschodniej, gdyż skłoniłoby to Chiny i Koreę Płn. do bardziej agresywnych działań.

Analitycy Nomury zastrzegają jednak, że obietnice Trumpa są często sprzeczne ze sobą, więc może się okazać, że w razie wygranej będzie on prowadził inną politykę.