Mgliste dane z eurolandu

Wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w przemyśle i usługach eurolandu na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, spadł w sierpniu do 52,9 pkt, z 53,2 pkt miesiąc wcześniej.

Publikacja: 05.09.2016 14:00

Mgliste dane z eurolandu

Foto: Bloomberg

Ten odczyt okazał się niższy od prognoz ekonomistów, ale też od wstępnego szacunku sprzed dwóch tygodni. Wtedy obliczająca wskaźniki PMI firma Markit Economics podawała, że wyniósł on w sierpniu 53,3 pkt.

Główną przyczyną spadku tego wskaźnika było pogorszenie koniunktury w Niemczech. Tam zbiorczy PMI obniżył się do 53,3 pkt, z 55,3 pkt w lipcu i wstępnego szacunku na poziomie 54,4 pkt. To z kolei w dużej mierze efekt wyhamowania tempa rozwoju niemieckiego sektora usługowego, w którym PMI spadł do najniższego od ponad trzech lat poziomu 51,7 pkt, z 54,4 pkt miesiąc wcześniej. Wstępny odczyt wynosił 53,3 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że gospodarka – albo sektor, którego wskaźnik dotyczy – się rozwija. Dystans od tej granicy to miara tempa tego rozwoju.

- Sierpniowy odczyt PMI z niemieckiego sektora usługowego jest zastanawiający, bo w tym samym miesiącu wzrósł inny wskaźnik koniunktury w usługach, obliczany przez instytut Ifo – zauważył Claus Vistesen, ekonomista ds. stref euro w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics. – Spodziewamy się odbicia PMI w kolejnym miesiącu – dodał. Tymczasem dane z innych dużych gospodarek strefy euro są dość obiecujące. We Francji zbiorczy PMI wzrósł z 50,1 pkt do 51,9 pkt w sierpniu, za sprawą poprawy koniunktury w usługach.

We Włoszech zbiorczy PMI zniżkował z 52,2 pkt w lipcu do 51,9 pkt w sierpniu, ale to i tak zaskakująco dobry odczyt, biorąc pod uwagę tąpnięcie przemysłowego PMI z 51,2 do 49,8 pkt., czyli poziomu sygnalizującego recesję w tym sektorze.

Z kolei w Hiszpanii zbiorczy PMI zwyżkował z 53,7 do 54,8 pkt, odzwierciedlając wyraźne przyspieszenie wzrostu aktywności w sektorze usługowym.

W ocenie Vistesena, sierpniowe odczyty PMI są zgodne ze wzrostem gospodarki eurolandu w tempie około 0,3-0,4 proc. kwartał do kwartału. Tego samego zdania jest Stephen Brown z firmy analitycznej Capital Economics. To oznacza, że utrzymuje się tempo wzrostu PKB z II kwartału br.

Odczyty PMI to nie jedyne dane makroekonomiczne z eurolandu, opublikowane w poniedziałek.

Firma Sentix podała, że obliczany przez nią wskaźnik zaufania inwestorów do gospodarki strefy euro wzrósł z 4,2 pkt w sierpniu do 5,6 pkt we wrześniu. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się zwyżki tego indeksu do 5,0 pkt.

Z kolei Eurostat podał, że w lipcu sprzedaż detaliczna w strefie euro zwiększyła się o 1,1 proc. w stosunku do czerwca i 2,9 proc. rok do roku. Tak szybko nie rosła od siedmiu miesięcy. Zdaniem Browna, w kolejnych miesiącach tempo wzrostu sprzedaży detalicznej wyhamuje. Wskazuje na to sierpniowe pogorszenie nastrojów konsumentów.

- Ostateczne odczyty PMI sugerują, że wzrost gospodarczy w strefie euro nieco wyhamował od czasu, gdy w marcu Europejski Bank Centralny ostatnio poluzował politykę pieniężną. Choć więc wydaje się, że unia walutowa uniknęła szoku związanego z brytyjskim referendum w sprawie przynależności do UE, EBC wciąż jest pod presją, aby podjąć jakieś działania na posiedzeniu w tym tygodniu – konkluduje Stephen Brown, ekonomista z Capital Economics.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.